Ferie 2022. Sankolandia – zimowy raj w Muszynie

Ferie 2022. Sankolandia – zimowy raj w Muszynie

sankolandia

Zimowe szaleństwo kojarzy się głównie z nartami. Ale nie każdy na nartach chce, lubi czy potrafi szusować. Bywa też, że zwyczajnie chciałoby się spróbować czegoś innego. Alternatywą mogą być trikke skki albo sanki, oczywiście nie chodzi tu o te zwykłe saneczki – spacerówki. W Muszynie-Złockie działa kompleks Sankolandia oferujący takie atrakcje.

Raj dla saneczkowiczów

Zacznijmy od tego, co zna każde dziecko – saneczek. Tyle że ze zboczy Kotyliczego Wierchu nie zjeżdża się na zwykłych sankach i nie są to krótkie zjazdy jak z osiedlowych pagórków.

– Sankolandia to specjalnie przygotowane trasy położone na zboczach Kotylniczego Wierchu w miejscowości Muszyna-Złockie do jazdy na sankach i trikke ski.  Trasa czerwona, zwana Ślizgostradą, ma długość 2000 m i szerokość 6 m, natomiast trasa niebieska ma długość 3000 m. To jedyne tego typu miejsce w Małopolsce. Trasa przygotowana jest ratrakiem, specjalnie wyprofilowana, dobrze oświetlona i bezpieczna dla użytkowników – tłumaczy Bożena Witowska z Sankolandii. – Każdy uczestnik otrzymuje specjalne sanki z hamulcem i amortyzatorem posiadające certyfikat bezpieczeństwa TUV. Ponadto, można wypożyczyć ochraniacze odzieży zakładane na nogawki spodni, zapobiegające wsypywaniu się śniegu do butów podczas hamowania.

Dodajmy do tego, że na górę jest się wywożonym na platformie wielkiego traktora albo ratraka co niewątpliwie jest dodatkową atrakcją.

W Sankolandii nie ma żadnych ograniczeń wiekowych.

– Dla dzieci powyżej 8 lat udostępniane są lekkie sanki z hamulcem, natomiast dla dzieci poniżej 8 lat możliwa jest jazda na jednych sankach z rodzicami – wyjaśnia Witowska. – Na torze obowiązuje nakaz zjazdów w kasku. Istnieje możliwość wypożyczenia ich na miejscu. Nie ma natomiast możliwości, aby korzystać z własnych sanek, ponieważ mogłoby to stwarzać zagrożenie dla innych użytkowników.

Na nartach… trzech

Sanki, nawet te super bezpieczne, z hamulcami i amortyzatorami nie są niczym nowym. Czyn natomiast są skki trikke, bo ta nazwa raczej niewiele mówi (…)

Cały tekst przeczytasz w „”Dobrym Tygodniku Sądeckim” – dostępnym bezpłatnie pod linkiem: