Bułgarskie metro z sądeckim akcentem

Wczoraj nastąpiło oficjalne otwarcie trzeciej linii metra w Sofii, stolicy Bułgarii. Co to ma wspólnego z naszym regionem? – można by zapytać. Otóż całkiem sporo, bowiem nową linię obsługiwać będą pojazdy Inspiro, dostarczone przez konsorcjum Siemens Mobility-NEWAG.

W marcu 2016 roku operator metra w Sofii zlecił konsorcjum, na które składała się firma NEWAG oraz Siemens Mobility, wyposażenie nowo powstającej linii metra

Początkowo zamówienie obejmowało 20 pociągów metra Inspiro, a także systemy kontroli ruchu na 8 stacjach. Ostatecznie rozszerzono je o 10 pojazdów więcej oraz o system automatyzacji pracy metra dla pięciu stacji. Ostatni Inspiro ma dotrzeć do bułgarskiej stolicy do kwietnia 2021 roku.

– Montaż końcowy Inspiro, testy fabryczne i rozruch statyczny pociągów odbywają się w zakładzie Newag w Nowym Sączu. Natomiast pudła pojazdów zostały zbudowane w zakładzie Siemens Mobility w Wiedniu, natomiast wózki zostały wyprodukowane w zakładzie w Grazu – informują pracownicy Biura Rzecznika Prasowego spółki NEWAG.

Inspiro osiągają prędkość do 80 km/h. – Ich podłoga jest wykonana z kompozytu korkowo-aluminiowego cechującego się niską masą oraz wysoką dźwiękochłonnością. Posiadają także wysoce redundantny systemem trakcyjny i hamulcowy (sterowany osobno dla każdego wózka), zapewniający wysoki poziom dyspozycyjności i hamowanie elektrodynamiczne niemalże do zatrzymania – dodają przedstawiciele Biura Rzecznika Prasowego.

Co ciekawe, konsorcjum Siemens-NEWAG w latach 2013-2014 zaopatrzyło warszawskie metro w 35 pociągów Inspiro.

fot. NEWAG

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.