Fałszywa sąsiadka wyłudziła od nastolatki pieniądze. Prawdziwej sąsiadce ukradziono konto społecznościowe

Nastoletnia sądeczanka dała się oszukać człowiekowi, który wyłudził kody do płatnych usług SMS – premium. Straciła kilkaset złotych.

wsb3

Dziewczynka na jednym z portali społecznościowych odebrała wiadomość od osoby, która podawała się za jej sąsiadkę. W przesyłanych wiadomościach fałszywa znajoma najpierw prosiła ją, by podała jej swój numer telefonu, a następnie by odsyłała kody, które otrzyma w SMS-ach. Kiedy nastolatka zapytała, czy trzeba będzie za to zapłacić, usłyszała, że to tylko darmowa reklama – relacjonuje podkom. Iwona Grzebyk-Dulak, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu. – Niebawem jej mama, jako właściciel numeru otrzymała od swojego operatora wiadomość, że do rachunku za abonament telefoniczny zostały doliczone dodatkowe opłaty – łącznie blisko 450 złotych.

Kobieta poinformowała o zdarzeniu Policję. Zawiadomienie w sprawie przejęcia konta na jednym z portali społecznościowych złożyła również prawdziwa sąsiadka dziewczynki.

Policjanci apelują o rozwagę i ostrożność
Po otrzymaniu podejrzanej wiadomości od znajomego, warto do niego zadzwonić i upewnić się, czy nikt się pod niego nie podszywa, a w przypadkach, gdy z prośbą zwraca się obca osoba, najlepiej nie reagować na tego typu wiadomości. O podejrzeniach prób oszustwa należy jak najszybciej poinformować Policję.
Rodzice zwracajcie uwagę na to, co robi Wasze dziecko w sieci
Internet jest doskonałym źródłem wiedzy i rozrywki, ale rodzice muszą zadbać o to, by ich dzieci korzystały z niego świadomie i bezpiecznie, a zatem:
  • uczul dziecko na niebezpieczeństwa związane z nawiązywaniem nowych znajomości w sieci i podkreśl, że nie można ufać takim osobom ani też wierzyć we wszystko, co o sobie mówią,
  • naucz swoje dziecko ostrożności i uczul na niebezpieczeństwa związane z podaniem nieznajomym swoich danych osobowych, adresu i numeru telefonu.
Więcej o tym, jak chronić najmłodszych w Internecie przeczytasz na policyjnej stronie Żyj bezpiecznie oraz na stronie kampanii Chroń dziecko w sieci.

 

FORDELEKT
ZESZYTYBOBO
Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

[mailpoet_form id="1"]