Stary Sącz połączą z Nowym przed wakacjami 2018! Czekamy na EuroVelo!

To ma być kolejny turystyczny hit w naszym regionie. Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie ogłosił przetarg na budowę odcinka EuroVelo 11 od Barcic do Wielogłów. Kładka rowerowa połączy Stary Sącz z Nowym Sączem poniżej mostu kolejowego na Popradzie. 20 km nowych ścieżek rowerowych ma być gotowych na przyszłe wakacje. 

Starosądecki odcinek zacznie się w okolicy Facimiecha w Barcicach, by potem po przejściu mostem na Popradzie prowadzić już lewą stroną rzeki, aż do kładki rowerowej poniżej mostu kolejowego na Popradzie.

– Ogłoszony przetarg dotyczy odcinka Barcice – Wielogłowy i jest podzielony na cztery pododcinki – wyjaśnia zastępca burmistrza Starego Sącza Kazimierz Gizicki.

Zadanie pierwsze to pododcinek Barcice – Stary Sącz, drugie pododcinek Stary Sącz – Nowy Sącz wraz z kładką przez rzekę Poprad. Trzeci pododcinek pobiegnie wałami po stronie Nowego Sącza do ruin zamku. Czwarty to trasa od ruin do Wielogłów. Dwa z nich w tym odcinek z kładką powstaną w formule zaprojektuj i wybuduj. Prace ruszą w tym roku, bo termin realizacji to 30 czerwca 2018 – zapowiada Gizicki. Kładka rowerowa ma być nowosądecką bramą na starosądeckie stawy.

Ścieżka rowerowa będzie miała szerokość 2,5 m (nawierzchnia asfaltowa lub w pewnych miejscach betonowa).

Trasa rowerowa przebiega początkowo przez obszar zalesiony, a następnie wzdłuż rzeki Poprad, bezkolizyjnie z drogami o dużym natężeniu ruchu – pod mostem drogi krajowej nr 87 oraz pod mostem kolejowym.

– Obok mostu kolejowego zlokalizowana będzie kładka rowerowa o długości 81,4 m i szerokości użytkowej 2,5 m. (szer. całkowita 5,72 m), o konstrukcji jednoprzęsłowej, prawdopodobnie z dwoma dźwigarami łukowymi. Ostateczny wariant wybierze wykonawca – zaznacza Kazimierz Gizicki.

 

Do budowy nowych ścieżek rowerowych szykują się także inne gminy.

Ponad 230- kilometrowa trasa dla rowerzystów powstanie na pograniczu polsko-słowackim. Szlak połączy uzdrowiska i miejscowości turystyczne, w tym Krynicę-Zdrój, Muszynę, Piwniczną Zdrój, Szczawnicę oraz Bardejów i Starą Lubownię na Słowacji.

– VeloKrynica połączy dwa najprężniej rozwijające się małopolskie uzdrowiska przyczyniając się do integracji oferty uzdrowiskowo-rekreacyjnej obu miejscowości. Trasa przebiegać będzie przez najcenniejsze przyrodniczo i krajobrazowo tereny (parki narodowe i krajobrazowe) w sąsiedztwie najcenniejszych zabytków architektury drewnianej, pijalni i źródeł wody mineralnej. Całość szlaku zostanie oznakowana w jednolity sposób oraz wyposażona w powtarzalne elementy małej architektury – mówi Dariusz Reśko, burmistrz Krynicy – Zdroju. 

 

Fot. Ilustracyjne – Pixa Bay, UM Stary Sącz. 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.