Escape-room, wybuchowe pokazy i odlotowe warsztaty… za nami Festiwal Nauki

Escape-room, wybuchowe pokazy i odlotowe warsztaty… za nami Festiwal Nauki

Festiwal Nauki

Niezwykły festiwal, a mianowicie Festiwal Nauki pod patronatem Ignacego Łukasiewicza  bawił i uczył dziś dzieci i młodzież z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 6 w Nowym Sączu. Były ciekawe warsztaty naukowe, doświadczenia chemiczne i pokazy, emocje escape-roomu… Ogrom wiedzy przekazany poprzez zabawę na pewno zaowocuje na przyszłość.

Festiwal został zrealizowany w stu procentach z  grantu,. Wartościowy projekt napisały nauczycielki fizyki Joanna Mikulska i chemii Grażyna Pałka, a beneficjentem jest Stowarzyszenie Sursum Corda. Szkoła otrzymała 50 tysięcy na organizację festiwalu.

-Na kilkaset takich wniosków tylko 29  otrzymało grant w tym my, więc jest to ogromne wyróżnienie, tym bardziej,  że z Małopolski tylko dwa wnioski otrzymały wsparcie. To dla nas ogromne wyróżnienie – mówi Joanna Mikulska koordynator projektu.

Rok 2022 ogłoszono rokiem pod patronatem Ignacego Łukasiewicza i to własnie on patronował Festowalowi, na którym zorganizowano m.in. wystawę „Siedem Twarzy Ignacego” przedstawiającą jego życiorys i osiągnięcia. Była też wycieczka do Bóbrki, do – w ślad za Ignacym.

Poprzez eksperymenty, pokazy, doświadczenia fizyczne i chemiczne, warsztaty, dzieci odkrywały fascynujący świat nauki i dowiadywały się, że nauka wcale nie musi być nudna. Młodsi brali udział w eksperymentach chemicznych, sale lekcyjne zamieniły się w laboratoria. Uśmiechnięte buzie dzieci, dziesiątki pytań i świetna zabawa, to główny cel Festiwalu.

Dla starszych adeptów nauki jedna z klas lekcyjnych została zamieniona w escape-room. Młodzież miała za zadanie znaleźć ukryty skarb, korzystając ze wskazówek, podpowiedzi, zaszyfrowanych informacji. Wszyscy skarb znaleźli. Zgrana grupa i plan działania gwarantują powodzenie.

-Pierwszy raz byłam w escape-roomie, na początku nie wiedziałam co mam robić, dotykałam i oglądałam wszystko po kolei… Najważniejszy spokój, opanowanie, działanie krok po kroku i razem z resztą grupy pomogło nam to rozwiązywać kolejne zadania. Cieszę się, że mogłam uczestniczyć w takim wydarzeniu – mówi Ola uczennica klasy 8.

Festiwal Nauki odwiedziło wielu naukowców z całej Polski – wśród nich przedstawiciele Centrum Nauki Kopernik z Warszawy, Laboratorium Pana Korka z Sosnowca, Escape-Room również z Sosnowca czy Cudotwórnia Events.

-Celem takich warsztatów jest popularyzacja nauki,  w tym przypadku fizyki i chemii, czyli nauk które są niszowe – mówi Joanna Mikulska.

Dopisali zaproszeni goście. Pojawiła się  Dyrektor Wydziału Edukacji i Wychowania UM Nowy Sącz Małgorzata Belska, Sławomir Grochowski z referatu Edukacji i Wychowania, Edyta Adamek – przewodnicząca Rady Osiedla Westerplatte, radny Krzysztof Ziaja, Dyrektorka Przedszkola „Jaś i Małgosia” Anna Smajdor, przewodniczący Rady Rodziców Krzysztof Fiut oraz Prezes Stowarzyszenia Sursum Corda Marcin Kałużny.

– To był cudowny Festiwal Nauki. Mamy nadzieję, że jeszcze to kiedyś powtórzymy – mówią organizatorzy.

 

(DSZ)

czytaj także: Chełmiec. Wkrótce będzie można przejechać nowym mostem

fot. DSZ.

Share on twitter
Share on facebook

Otwarcie punktu informacyjnego Krakowskiego Parku Technologicznego w Nowym Sączu

WAŻNE !

Play Video about Gmina Stary Sącz

Rozbudowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej na terenie Gminy Stary Sącz

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama