Emerytura Plus lada moment zasili kieszenie Polaków

4 kwietnia Sejm przyjął projekt ustawy zwanej Emeryturą Plus. 12 kwietnia pomysł jednorazowego świadczenia pieniężnego poparł także Senat. Pierwsze wypłaty mogą nastąpić już od 1. maja. Ile będzie wynosić ,,trzynastka” i kto ją otrzyma?

wsb3

Pomysł pomocy dla emerytów i rencistów został przedstawiony podczas jednej z lutowych konwencji Prawa i Sprawiedliwości.

Dodatkową gotówkę dostaną osoby pobierające renty i emerytury w systemie powszechnym czyli rolnicze, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, renty inwalidów wojennych i wojskowych oraz rodzicielskie świadczenia uzupełniające – tak zwaną emeryturę matczyną.

Kwota jaką już w maju otrzymają uprawnieni wraz z regularną emeryturą czy rentą wyniesie 1100 zł brutto, a więc około 888 zł netto. Będzie wypłacana bez konieczności składania żadnych wniosków.

Uprawnionych do otrzymania Emerytury Plus będzie ponad 9 mln Polaków. Jak poinformowała media Minister rodziny, pracy i polityki społecznej będzie to koszt około 10,8 mld złotych. Świadczenia mają zostać sfinansowane w ramach zwiększonych wpływów do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, Funduszu Emerytur Pomostowych oraz Funduszu Pracy, a także w ramach środków pozostających w dyspozycji pozostałych dysponentów poszczególnych części budżetowych – wyjaśnia mec. Marcin Milczarek z kancelarii prawnej Ecovis Milczarek i Wspólnicy.

Jak dodaje mecenas, osoby, które otrzymują zarówno emeryturę z ZUS jak i z KRUS otrzymają tylko jednorazowe świadczenie.

Warto zaznaczyć, że Emerytura Plus nie będzie wliczana do dochodu, o którym mowa w ustawie o dodatkach mieszkaniowych, ustawie o pomocy społecznej, czy ustawie o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci.

fot. ilustr. pixabay

JULAPRZED
ZESZYTYBOBO
Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

[mailpoet_form id="1"]