Elżbieta Zielińska z Kobylanki powalczy o mandat europosłanki

Z trzeciego miejsca listy nr 6 w okręgu wyborczym obejmującym województwa małopolskie i świętokrzyskie o mandat europosłanki będzie ubiegała się Elżbieta Zielińska z Kobylanki w powiecie gorlickim .

Urodziła się 13 października w Gorlicach. Tam także ukończyła I LO im. M. Kromera. Studiowała bezpieczeństwo wewnętrzne w Instytucie Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, a obecnie jest doktorantką tej samej uczelni. Doktoryzuje się w zakresie ochrony polskiego dziedzictwa kulturowego na Kresach oraz prowadzi badania naukowe dotyczące polityki kulturalnej oraz patologii w administracji publicznej.

W wyborach parlamentarnych w 2015 kandydowała do Sejmu w okręgu nowosądeckim z pierwszego miejsca listy Kukiz’15 . W lutym 2018 dołączyła do Unii Polityki Realnej, która od 2015 r. współpracuje z ruchem Pawła Kukiza i objęła funkcję wiceprezesa tej partii.

Jedynką na liście Kukiz 15 w naszym okręgu jest lekarz – psychiatra i pediatra Paweł Kukiz – Szczuciński, uczestnik licznych misji humanitarnych m.in. w  Peru, na Ukrainie, w irackim Kurdystanie  i na pograniczu Syrii i Libanu. Dalsze miejsca zajmują: Piotr Kubiczek, Elżbieta Zielińska, Daniel Kierpiec, Kamila Martyniuk, Magdalena Fogiel – Litwinek, Klaudia Słowik – Maciejewska, Narcyz Sadłoń, Bawer Aondo Akaa i Norbert Kaczmarczyk.

Jak podliczyła redakcja portalu dziennik.pl – w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego o mandat europosła ubiega się 115 posłów i 9 senatorów. Rekordowa jeśli chodzi o liczebność grupa parlamentarzystów, którzy chcą przeprowadzić się do Brukseli  to kandydaci  PiS (58 posłów i 8 senatorów, wśród nich parlamentarzyści z naszego regionu – Arkadiusz Mularczyk i Barbara Bartuś). Z list Koalicji Europejskiej do Brukseli chce przeprowadzić się 24 posłów klubu PO-KO, trzech posłów Nowoczesnej, dwóch –  PSL i jeden niezrzeszony. O mandat powalczy również jeden senator PO. Klub Kukiz 15 wystawił do wyborów 20 z 26 swoich posłów.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 26 maja.

Czytaj też:

Zmiana na liście posłów: nie ma Elżbiety Borowskiej. Jest Elżbieta Zielińska

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.