Elektryczne wózki paletowe – 10 argumentów na TAK!

Elektryczne wózki paletowe – 10 argumentów na TAK!

Wózek paletowy elektryczny na zewnątrz

Elektryczne wózki paletowe to urządzenia, które powinien posiadać każdy przedsiębiorca prowadzący firmę opierającą się na transportowaniu większych gabarytów. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Dzięki elektrycznemu napędowi praca staje się lżejsza oraz łatwiejsza, a co za tym idzie – efektywniejsza. Jeśli więc zależy ci na usprawnieniu funkcjonowania firmy, koniecznie przeczytaj ten artykuł i poznaj 10 argumentów przemawiających za posiadaniem wózków paletowych elektrycznych.

Typy paleciaków elektrycznych

Wśród paleciaków elektrycznych można wyróżnić 4 główne typy, są to:

 • wózki prowadzone,
 • wózki z masztem,
 • wózki paletowe elektryczne z podestem dla operatora,
 • wózki elektryczne z miejscem postojowym dla operatora.

Główną zaletą wózków paletowych elektrycznych jest ich rozmiar, ponieważ nie są duże, przez co pozwalają na pracę w małych pomieszczeniach. Warto jednak wspomnieć, że są przeznaczone do użytku na płaskich nawierzchniach. Co więcej, maszyny te są ciche i bardzo proste w obsłudze. W odróżnieniu od tradycyjnych wózków paletowych, które wymagają wykorzystania siły fizycznej, dzięki napędowi – paleciaki elektryczne pozwalają na szybszą pracę, ponieważ nie wymagają dużego użycia siły.

Gdzie sprawdzają się wózki paletowe elektryczne?

Wózki elektryczne paletowe - etap 1 sprawdzanie towaru

Wraz ze znacznym rozwojem branży transportowej oraz przemysłowej zaczęto zastępować kiedyś popularne wózki paletowe ręczne nowszymi modelami z napędem elektrycznym. Największą popularnością cieszą się w:

 • zakładach produkcyjnych,
 • sklepach i marketach,
 • magazynach oraz hurtowniach,
 • składach budowlanych,
 • zapleczach dużych firm, gdzie istnieje potrzeba rozładunku zamówień, np. w restauracjach.

Wózki paletowe elektryczne – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Na rynku jest wiele konkurencyjnych ofert, w związku z tym warto przed zakupem sprzętu przeanalizować jego najważniejsze parametry po to, aby wózek paletowy elektryczny przede wszystkim był wydajny w 100%, dzięki czemu polepszy się efektywność i czas realizacji wykonywanej pracy. Zatem jeśli stoisz przed zakupem takiego urządzenia, zwróć uwagę na jego:

 • Udźwig – istnieją modele, które dysponują udźwigiem nawet do 2000 kg,
 • Markę – wybieraj pojazdy od cenionych i znanych dealerów (w przypadku mniej znanych marek, które nie mają żadnej renomy na rynku, podczas eksploatacji sprzętu możesz mieć problem ze znalezieniem części adekwatnych do modelu, nie będziesz miał również pewności czy wózek paletowy elektryczny sprawdzi się w 100%  podczas pracy).
 • Widły – w tym przypadku koniecznie przeanalizuj swoją firmę pod względem transportowanych ładunków. Uwzględnij wielkość gabarytów oraz ich kształt, dopiero po ustaleniu tych szczegółów możesz dobrać odpowiednie widły. Długości wideł wahają się między 800 mm a 2500 mm. Im krótsze, tym łatwiejsze jest poruszanie się w miejscach trudno dostępnych, takich jak naczepy tirów.
 • Akumulator – jego wydajność przekłada się na czas pracy, posiada napięcie 24V.
 • Miejsce dla operatora – uwzględnij czas oraz formę wykonywanych czynności przez operatora, tak aby pracownik czuł się komfortowo.
 • Maszt – jeśli w twojej firmie jest konieczne wykładanie towaru na wyższe półki, weź pod uwagę zakup wózka widłowego z masztem, który podniesie towar na kilka metrów.
 • Cena – na rynku możemy znaleźć szereg ofert. Należy jednak pamiętać, że koszt przeciętnego, ale dobrego jakościowo wózka zaczyna się od 20 tysięcy złotych. Dobrym rozwiązaniem jest również wynajem wózków widłowych, jeśli chce się zaoszczędzić na kupnie.

Po zakupie sprzętu zadbaj o regularny serwis wózków widłowych, aby przez dłuższy czas mogły usprawniać pracę w twojej firmie.

10 argumentów za wózkami paletowymi elektrycznymi

Wózek elektryczny paletowy sterowany przez operatora

 1. Dzięki napędowi elektrycznemu wózki podnoszą jakość oraz efektywność wykonywanej czynności.
 2. Poprawiają komfort wykonywanych prac przez operatorów, ponieważ nie trzeba dużego nakładu siły, aby ich używać.
 3. Sprawdzają się praktycznie w każdej branży. Można je wykorzystać nie tylko wewnątrz budynków, ale i na zewnątrz.
 4. Sprzyjają środowisku – nie zanieczyszczają powietrza w przeciwieństwie do wózków widłowych spalinowych.
 5. Mają małe gabaryty, które pozwalają im na przemieszczanie się w wąskich drogach transportowych w magazynie.
 6. Kompaktowa budowa zapewnia im dobrą zwrotność.
 7. Ze względu na niską prędkość są bezpieczne w miejscach pracy, gdzie ruch pieszych odbywa się na tych samych trasach.
 8. Nie generują wysokiego hałasu, są raczej ciche.
 9. Obsługa jest prosta nieskomplikowana.
 10. Dzięki swoim rozmiarom zapewniają możliwość pracy bezpośrednio wewnątrz ciężarówki, w celu rozładunku czy załadunku towarów.

Podsumowanie

Wózki elektryczne paletowe - etap 2 przygotowywanie towaru

Elektryczny wózek paletowy sprawdzi się w niejednej działalności. Zakup takiego sprzętu z pewnością ułatwi funkcjonowanie firmy, warto więc przed zakupem przeanalizować swoje potrzeby w celu odpowiedniego doboru pojazdu do przedsiębiorstwa, w którym będzie on wykorzystywany.

Jeśli więc zależy Ci na szybkim i sprawnym wykonywaniu zadań transportowych oraz załadunkowych, a także rozładunkowych, weź pod uwagę wyposażenie swojej firmy w elektryczne wózki paletowe. Urządzenia nie są trudne w obsłudze – przeciwnie są proste oraz bezproblemowe, a przede wszystkim ich eksploatacja nie jest kosztowna.

Artykuł sponsorowany.

Czytaj również: Sale weselne w Małopolsce

Share on twitter
Share on facebook