EKG: Polska wesprze ukraińskich zawodników EuroSkills 2023

EKG: Polska wesprze ukraińskich zawodników EuroSkills 2023

WorldSkills Poland zorganizuje w Polsce zawody EuroSkills 2023. Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego został podpisany list intencyjny ws. polskiego wsparcia ukraińskich zawodników i ekspertów, biorących udział w zawodach w przyszłym roku.

Materiał wideo:

 

W ramach tego konkursu zostaną wybrani m.in. najlepsi spawacze, kucharze czy technolodzy mody oraz inni przedstawiciele zawodów z prawie 30 branż.

EuroSkills i WorldSkills to konkursy, w których rywalizuje 31 państw z Europy i aż 85 państw w edycji globalnej, czyli WorldSkills. Towarzyszą im prezentacje, pokazy, wystawy, konferencje i seminaria branżowe. Konkursy mają zachęcić młodych ludzi do podnoszenia jakości swoich umiejętności zawodowych w ścisłej współpracy z pracodawcami, a także promować najnowsze rozwiązania w kształceniu i szkoleniu zawodowym. To największe tego rodzaju zawody na świecie.

„WorldSkills to inicjatywa współorganizowania mistrzostw świata dyscyplin zawodowych. Łączy ona umiejętności praktyczne z wiedzą nt. konkretnych dyscyplin. W konkursie mogą wziąć udział uczniowie szkół średnich oraz studenci do 25 roku życia” – tłumaczył prof. dr hab. Ryszard Koziołek, rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Międzynarodowe inicjatywy organizowane pod egidą WorldSkills pozwalają młodym ludziom rozwijać ich talenty w różnych zawodach i branżach. W ramach tych działań edukacja łączy się z technologią i biznesem oraz stwarza dobre warunki rozwoju dla uczestników.

„Inicjatywa umożliwia wymianę doświadczeń i dobrych praktyk, promocji osiągnięć, a także ułatwia nawiązywanie kontaktów i budowanie partnerstw edukacyjno-rynkowych” – tłumaczył dr Paweł Poszytek, dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.

Początkowo konkurs miał odbywać się w Sankt Petersburgu. Jednak z powodu wojny w Ukrainie podjęto decyzję o zmianie lokalizacji. Rozważano dwa państwa – Polskę i Niemcy. Finalnie wyróżnienie przypadło Polsce, która w ciągu pół roku zobowiązała się zorganizować to duże przedsięwzięcie. Konkurs odbędzie się w Gdańsku lub Poznaniu. Ostateczna decyzja w tej sprawie zostanie ogłoszona w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, wraz z innymi partnerami, uczelniami i instytucjami, zdecydowała się także pomóc w udziale w konkursie ukraińskim zawodnikom i ekspertom. Aby zrealizować ten cel, 25 kwietnia podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego został podpisany list intencyjny ws. wsparcia ukraińskich zawodników oraz ekspertów EuroSkills 2023. W liście została wyrażona gotowość do wsparcia szkoleń i treningów wybranych zawodników ukraińskich, a także sfinansowania udziału ukraińskiej drużyny w przyszłorocznych zawodach na szczeblu europejskim.

Sygnatariuszami listu intencyjnego zostali dr Paweł Poszytek, dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, prof. dr hab. Andrzej Bednarczyk, rektor Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, prof. dr hab. Piotr Goliński, prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, Łukasz Gałczyński, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A., dr hab. Stanisław Mazur, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i prof. dr hab. Ryszard Koziołek, rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach to jedno z najważniejszych wydarzeń ekonomiczno-biznesowych w Polsce. W dniach 25 – 27 kwietnia, podczas 150 sesji z udziałem tysiąca prelegentów, poruszane są najbardziej aktualne tematy istotne dla rozwoju gospodarki kraju, regionu i całego kontynentu.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about Ewa Novel

Finał Szansy na sukces tuż, tuż. Co jeszcze przed Ewą na parę godzin przed jej wystąpieniem ?

Play Video about Ewa Novel w Szansie na sukces

Ostatnie przygotowania Ewy do finału Szansy na sukces. Zobacz co tam się działo…  Dostępne tylko u nas 😉 

Play Video about Jubiler Sezam Nowy Sącz

Jubiler Sezam – majówka rabatów

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.