Echa historii profesora Kudyby z jedynką za wypracowanie. Zapadły decyzje

Echa historii profesora Kudyby z jedynką za wypracowanie. Zapadły decyzje

Polonistka z II Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Sączu, która oceniła pracę profesora belwederskiego na ocenę niedostateczną nie będzie prowadzić zajęć do końca roku szkolnego. Dyrekcja wyznaczyła za nią zastępstwo, ale na tym nie koniec…

Historią opowiedzianą na naszych łamach przez profesora polonistyki z Nowego Sącza Wojciecha Kudybę żyje cała Polska. Od dwóch dni na naszą skrzynkę redakcyjną spływają kolejne podobne historie z całego kraju, ale i z Nowego Sącza. O sprawie dowiedziała się także Małopolska Kurator Oświaty Gabriela Olszowska.

,,To, że zanim dziecko pojawiło się w klasie, w której uczyła pewna nauczycielka, zawsze miało bardzo dobre oceny z polskiego. Gdy więc sytuacja się zmieniła, rodzice posłali ucznia na korepetycje, ale oceny nadal były bardzo złe. Nie pamiętam, kto do mnie zadzwonił, czy korepetytor czy rodzice, ale poproszono mnie o jakieś dodatkowe wskazówki, by dziecko mogło napisać zadane do domu wypracowanie. Doradziłem najlepiej jak umiałem, ale praca znów została oceniona na niedostateczny. Kolejny telefon to już była konkretna propozycja mojego uczestnictwa w eksperymencie” – opowiedział w rozmowie z naszą redakcją profesor Wojciech Kudyba.

Belwederski profesor polonistyki sam napisał kolejne wypracowanie za ucznia i otrzymał ocenę niedostateczną. W tej sprawie skontaktowaliśmy się z dyrektorką II Liceum Ogólnokształcącego Dorotą Smagą. Nie chciała oficjalnie komentować sprawy, która cieniem kładzie się na II LO. Kazała zaczekać do poniedziałku na oświadczenie. Przy okazji zadała pytanie, czy uczciwym jest oszukiwanie nauczyciela polonistyki przez ucznia, czyli w tym przypadku profesora. My zadamy pytanie, czy bezpodstawne karanie uczniów jedynkami jest uczciwe i czy oby na pewno  próba obnażenia procederu jest w tej sytuacji problemem? A co ważniejsze, dlaczego dopiero teraz przyglądnięto się pracy polonistki? Jak wynika z naszych informacji, rodzice zgłaszali problem wcześniej.

Profesor Kudyba jest pisarzem, krytykiem, historykiem literatury, doktorem nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa, kierownikiem w Katedrze Polskiej Literatury Współczesnej i Krytyki Literackiej Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Od lat pracuje w obecnej Akademii Nauk Stosowanych (do 2022 Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa). Jest też wykładowcą Studium Literacko-Artystycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego i zastępcą redaktora naczelnego miesięcznika „Twórczość”. Prof. Kudyba jest autorem książek o poezji najnowszej i współzałożycielem grupy literackiej „Topoi”. Współpracuje również z dwumiesięcznikiem „Topos”. Profesor wielokrotnie wyróżniany był prestiżowymi nagrodami m.in. Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii literatura.

Na spotkaniu z rodzicami, które odbyło się w liceum, władze szkoły przekazały informację, że polonistka, której dotyczy sprawa, nie będzie prowadzić zajęć do końca roku szkolnego. Uczniowie, którzy byli zagrożeni oceną niedostateczną z przedmiotu, zostaną pozytywnie sklasyfikowani. Wyznaczono za nią zastępstwo. Od września pojawi się nowy nauczyciel.

Temat będzie kontynuowany w poniedziałek.

Czytaj także: Profesor polonistyki Wojciech Kudyba otrzymał jedynkę z wypracowania w sądeckim liceum. Nauczycielka czerpie przyjemność ze stawiania jedynek

Fot.: Adrian Maraś/
MKiDN/
Maciej Skwarło/
Danuta Matloch

Reklama