Dziś w całej Polsce policjanci prowadzą działania pod nazwą „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Akcja odbędzie się już po raz siódmy. Jej celem jest troska o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów, jednak funkcjonariusze będą zwracać uwagę na wszystkie przypadki łamania prawa na drogach.

Szczególnym nadzorem objęte będą miejsca, w których ryzyko wystąpienia niebezpiecznych zdarzeń z udziałem pieszych i rowerzystów jest największe.

Osoby poruszające się pieszo to najbardziej narażeni uczestnicy ruchu. To oni w przypadku kolizji, odnoszą największe obrażenia.

- Tylko podczas wakacji 2018 roku uczestniczyli oni w 1085 wypadkach drogowych, w których zginęły 133 osoby a 995 zostało rannych. Większość tych zdarzeń spowodowali kierujący pojazdami, którzy nie udzielali przysługującego pieszemu pierwszeństwa. Niestety znaczna część zdarzeń związanych z potrąceniem pieszego miała miejsce na przejściach dla pieszych - informują policjanci.

Jak przypominają funkcjonariusze, kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność w rejonie przejść i ustąpić pierwszeństwa pieszym, którzy się na nich znajdują.

-  Kierującemu pojazdem zabrania się w szczególności wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany oraz omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu - dodają policjanci.

fot. KMP w Nowym Sączu

Źródło: Biuro Ruchu Drogowego KGP

WIŚMAŁA2020

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.