Dziś wzmożone kontrole policyjne na drogach

Policjanci z ,,drogówki” prowadzą dziś w całym kraju działania pod nazwą ,,Telefony”. Funkcjonariusze będą zwracać szczególną uwagę na kierowców korzystających z telefonu podczas jazdy. Rozpraszanie uwagi podczas prowadzenia samochodu może mieć dramatyczne skutki.

W Prawie o ruchu drogowym znaleźć można zakaz korzystania podczas jazdy z telefonu, który wymaga trzymania słuchawki lub mikrofonu. Niestosowanie się do tego przepisu może skutkować karą grzywny w wysokości 200 zł i 5 punktami karnymi.

Jak wyjaśniają policjanci, wybieranie numeru, czy pisanie SMS-a powoduje oderwanie wzroku od drogi. Trzymając urządzenie, wyłączamy też jedną z rękę z kierowania pojazdem. Wszystko to bardzo utrudnia prowadzenie.

– Nawet jeśli trwa to tylko klika sekund, pojazd pokonuje w tym czasie (w zależności od tego z jaką prędkością się porusza) kilkadziesiąt metrów – tłumaczy policja.

Z kolei rozmowa przez telefon w trakcie prowadzenia auta rozprasza uwagę kierowcy. Wpływa to choćby na wydłużenie drogi hamowania, obniżenie zdolności płynnej jazdy, czy zachowanie bezpiecznej odległości od innych pojazdów.

Kiedy jednak musimy być cały czas ,,pod telefonem”, możemy obejść przepisy korzystając z tak zwanego zestawu głośnomówiącego. Jego stosowanie nie wymaga użycia rąk. Pamiętajmy jednak, że nawet rozmowa z wykorzystaniem takiego sprzętu może odwrócić naszą uwagę od tego, co dzieje się na drodze.

– Siadając za kierownicę najlepiej odłóżmy telefon. Z pewnością wpłynie to na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego – apelują funkcjonariusze KMP w Nowym Sączu.

fot. ilustr. pixabay

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.