Dziś niecodzienne spotkanie planet. Zobaczymy prawdopodobnie biblijną Gwiazdę Betlejemską

Jeśli tylko pogoda dopisze, to dziś na niebie zobaczymy niecodzienne zjawisko – spotkanie, którego nie widziano od setek lat. Dojdzie do tak zwanej Wielkiej Koniunkcji. Jowisz i Saturn znajdą się wyjątkowo blisko siebie, co będzie można zaobserwować nawet gołym okiem. Następne spotkanie tych dwóch planet dopiero w 2080 roku.

Jak podaje portal twojapogoda.pl, już dzisiaj  (21 grudnia) odległość Jowisza od Saturna na niebie wyniesie zaledwie 1/5 średnicy tarczy księżyca, choć w rzeczywistości dwie największe planety układu słonecznego będę od siebie oddalone o 800 milionów kilometrów. Jest to bardzo rzadko spotykane zjawisko, ponieważ pełny obrót Jowisza wokół Słońca zajmuje niemal 12 lat, a Saturna – prawie 30.

Ostatni raz gazowe giganty były tak blisko siebie 7 lipca 1623 roku, jednak w Polsce dostrzeżenie tego spotkania było niemożliwe z powodu blasku słońca. Wcześniej, 4 marca 1226 roku, czyli w czasach rozbicia dzielnicowego, Jowisz i Saturn zbliżyły się do siebie jeszcze bardziej niż obecnie.

Dzisiaj najlepszy czas na obserwacje rozpocznie się jakieś 45 minut po zachodzie słońca (w Nowym Sączu słońce zachodzi dziś o 15:39) i potrwa mniej więcej do godziny 18:30. Planety będzie można zobaczyć nad południowo-zachodnią częścią horyzontu. Niestety widok popsuć mogą chmury i mgły. Jednak Jowisz i Saturn nie oddalą się od siebie tak szybko i będą dość blisko jeszcze przez kilka najbliższych dni.

Gołym okiem będziemy mogli zauważyć na niebie dwa jasne punkty, zlewające się w jeden. Jak podaje portal naukawpolsce.pap.pl rzez lornetkę może udać się zobaczyć cztery największe księżyce Jowisza i największy księżyc Saturna. Przez teleskop zauważalne będą nawet pasy chmur na Jowiszu, czy pierścienie Saturna.

Naukowcy uważają, że właśnie to zjawisko mogło mieć miejsce podczas narodzin Jezusa. Prawdopodobnie obserwowane z Ziemi spotkanie Jowisza z Saturnem było biblijną Gwiazdą Betlejemską, która przyprowadziła mędrców ze wschodu do stajenki w Betlejem.

źródło: twojapogoda.pl, naukawpolsce.pap.pl

fot. ilustr. pixabay

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.