Dystans, dezynfekcja, maseczka – jak właściwie przestrzegać zasady DDM?

Dystans, dezynfekcja, maseczka – jak właściwie przestrzegać zasady DDM?

Czynności mające na celu zapobieganie zakażeniom koronawirusem znane są jako zasada DDM. To skrót od słów “dystans”, “dezynfekcja” oraz “maseczka”, oznaczający podstawowe kroki, które każdy może podjąć i które powinny stać się nawykiem w dobie pandemii. Zasada ta jest ważna nie tylko dla opanowania pandemii COVID-19; warto ją stosować również w przypadku innych schorzeń wirusowych takich jak grypa czy tzw. choroby wieku dziecięcego. W jaki sposób się do niej stosować, by była naprawdę skuteczna?

 

Jak przenosi się koronawirus?

Wirus SARS-CoV-2 przenosi się drogą kropelkową, czyli wraz z wydzielinami z ust i nosa oraz wydychanej parze wodnej. Osiada na różnych powierzchniach i może przetrwać na nich przez pewien czas, zakażając kolejne osoby. Zabijają go środki myjące oraz dezynfekujące o składzie opartym na alkoholu.
Zakażenie staje się też bardziej prawdopodobne u osób przebywających w zatłoczonych miejscach lub zamkniętych pomieszczeniach.

Czynniki te sprawiają, że w zapobieganiu rozpowszechniania się wirusa SARS-CoV-2 wywołującego COVID-19 istotne jest przestrzeganie kilku zasad:
– zachowanie wynoszącego minimum 1,5 metra dystansu od innych osób,
– stosowanie się do obowiązku noszenia maseczek,
– częsta dezynfekcja dłoni.

Jak prawidłowo stosować zasadę DDM?

1. Utrzymuj dystans społeczny

Zachowanie odpowiedniego dystansu od innych osób jest istotnym elementem ograniczania transmisji wirusów przenoszonych drogą kropelkową. O ile w przypadku pospolitych infekcji powinny go utrzymywać przede wszystkim osoby zakażone, tak podczas pandemii ważne jest stosowanie się do tej zasady przez ogół społeczeństwa. Pozwala to ograniczyć przenoszenie się wirusa na inne osoby z oddechem, kaszlem lub kichaniem.
Rekomendowany dystans powinien wynosić minimum 1,5-2 m. W sklepach oraz miejscach, gdzie często tworzą się kolejki (banki, urzędy) zazwyczaj wytyczane są linie, które ułatwiają utrzymywanie odpowiedniej odległości od pozostałych osób.

2. Zdezynfekuj dłonie

Wirusy przenoszone drogą kropelkową mogą łatwo znaleźć się na naszych dłoniach. Dzieje się tak z powodu ich rozprzestrzeniania przy kichaniu, kaszlu lub w wydychanym powietrzu. Osiadają nie tylko na różnych powierzchniach, ale także na rękach. To z kolei może powodować ich dalsze przenoszenie przy dotykaniu różnych przedmiotów. Dodatkowo zwiększa ryzyko zachorowania w przypadku dotknięcia twarzy lub jedzenia.
Z tego powodu podczas przebywania w miejscach publicznych takich jak sklepy należy korzystać z urządzeń do automatycznej dezynfekcji dłoni. Informacja o konieczności stosowania znajdujących się w nich środków powinna znajdować się w widocznym miejscu.

Tam, gdzie to możliwe, obowiązkowa dezynfekcja rąk powinna być poprzedzona ich dokładnym umyciem z użyciem mydła oraz ciepłej wody.

3. Noś maseczkę

To, gdzie obowiązek noszenia maseczki musi być przestrzegany, zmienia się wraz z wprowadzaniem lub zdejmowaniem kolejnych restrykcji. Dla wielu osób konieczność ich stosowania jest bardzo kontrowersyjna. To prawda, że bywają uciążliwe, zwłaszcza przy wysokich temperaturach lub noszone razem z okularami.
Szereg badań pokazuje jednak, że obowiązkowe dla wszystkich maseczki znacznie utrudniają roznoszenie wirusa drogą kropelkową. O ile noszenie ich w trakcie infekcji dróg oddechowych przez osoby chore jest od lat popularne m.in. w krajach Dalekiego Wschodu, tak w trakcie pandemii powinny być stosowane przez wszystkich.

Prawidłowo założona maseczka musi obejmować zarówno usta, jak i nos. Wiele osób zasłania wyłącznie usta, jednak jest to poważny błąd – wirusy znajdują się również w powietrzu wydychanym przez nos.

Dobrą ochronę zapewniają zarówno specjalne maseczki jednorazowe, jak i wielorazowe, wykonane z minimum dwóch warstw tkaniny. W przypadku tych pierwszych nie należy ich używać dłużej, niż wskazuje na to producent; klasyczne maseczki chirurgiczne należy wyrzucić po około godzinie noszenia.
Maseczki wielorazowe również muszą być często zmieniane. Należy je prać w wysokiej temperaturze po każdym użyciu. Można je także dodatkowo wyprasować gorącym żelazkiem.

Stosowanie zasady DDM – obowiązkowe noszenie maseczek, dezynfekcja rąk i utrzymywanie dystansu społecznego – pozwala istotnie zredukować ryzyko zakażenia koronawirusem. Nie eliminuje go całkowicie, ale znacznie ogranicza rozprzestrzenianie się choroby, zwiększając szanse na szybsze pokonanie pandemii.

Artykuł sponsorowany.

zdjęcie główne stock.adobe.com autor: Halfpoint

 

WYBORY 2024

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama