Dworki, pejzaże, portrety. Twórczość Bronisławy Rychter-Janowskiej  

Dworki, pejzaże, portrety. Twórczość Bronisławy Rychter-Janowskiej  

Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu zaprasza na wystawę „Dworki, pejzaże, portrety. Twórczość Bronisławy Rychter-Janowskiej”. Wernisaż prac tej znanej, związanej ze Starym Sączem artystki, odbędzie się w piątek, 1 lipca o godz. 17.00 w Galerii Marii Ritter i Starych Wnętrzach Mieszczańskich (Rynek 2). Wystawę będzie można oglądać do 1 października. 

– Wystawa prezentuje dorobek krakowskiej artystki oraz ukazuje jej związki z Sądecczyzną. Malarka, żyjąca w latach 1868-1953, była znana i ceniona już za życia. Wczesne lata szkolne spędziła m. in. w Starym Sączu u boku matki, nauczycielki w jednej ze starosądeckich szkół – wyjaśnia Anna Florek, historyk sztuki z Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.

– Pierwszym nauczycielem malarstwa był jej starszy brat, malarz Stanisław Janowski (mąż Gabrieli Zapolskiej). Dalszą edukację artystyczną kontynuowała w Krakowie na Wyższych Kursach dla Kobiet A. Baranieckiego. W 1896 roku wyjechała na studia do Monachium, w późniejszym okresie studiowała również we Florencji i Rzymie. W 1909 roku prowadziła prywatną szkołę malarską w Starym Sączu, która została zamknięta wskutek skandalu związanego z obecnością nagich modeli w pracowni.

Na wystawie zobaczymy obrazy powstałe na Sądecczyźnie, charakterystyczne dla niej motywy staropolskich dworków i ich wnętrza, portrety, a także liczne pejzaże będące wynikiem jej częstych podróży, m.in. do Włoch. Interesującymi eksponatami na wystawie będą unikatowe tkaniny artystyczne, wykonywane metodą aplikacji, które stanowią mało znany, ale bardzo ciekawy aspekt jej twórczości. Wybór Galerii Marii Ritter i Starych Wnętrz Mieszczańskich, jako miejsca ekspozycji podyktowany jest kameralnym charakterem prac i chęcią wprowadzenia ich w przestrzeń dawnego mieszkania z przełomu XIX i XX w.

Ponadto obrazy przedstawiające fragmenty staropolskich saloników, znakomicie korespondują z miejscem wystawy. Uzupełnieniem ekspozycji będą archiwalne fotografie, dokumenty oraz szkicowniki artystki.

Eksponaty prezentowane na wystawie pochodzą z kolekcji osób prywatnych oraz z Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Regionalnego im. Seweryna Udzieli w Starym Sączu – Dom na Dołkach, Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, Muzeum Krakowa, Sądeckiej Biblioteki Publicznej im. Józefa Szujskiego w Nowym Sączu oraz ze zbiorów własnych Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.

W trakcie trwania wystawy ukaże się wydawnictwo z artykułami poświęconymi wybranym aspektom życia i twórczości artystki wraz z katalogiem jej prac.

 

 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

W Małopolsce przybędzie 8 linii komunikacyjnych. Ile wynosi dofinansowanie i jakie to połączenia?

Play Video about Christian Merli

13 Hill Climb Limanowa. Dwa dni sportowych zmagań na światowym poziomie. Jak przebiegała 13. edycja górskiego wyścigu ?

Temat dnia

Największa w historii gminy Stary Sącz inwestycja – budowa kanalizacji i wodociągów – część I

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.