Dworczyk: szczepienia na Covid-19 najpierw dla personelu medycznego, później dla seniorów

Dworczyk: szczepienia na Covid-19 najpierw dla personelu medycznego, później dla seniorów

W pierwszej kolejności możliwość szczepienia na Covid-19 będzie miał personel medyczny, następnie seniorzy – powiedział w środę szef KPRM Michał Dworczyk. Podkreślił, że szczepienia będą dobrowolne, ale rząd będzie prowadził kampanię profrekwencyjną.

Dworczyk powtórzył w środę w TVP1 wtorkowe zapowiedzi, że w najbliższych kilku, kilkunastu dniach zostanie przedstawiony cały program przygotowań i szczepień oraz kolejność grup, które będą szczepione.

Poinformował, że „w pierwszym rzucie” możliwość zaszczepienia się będzie miał personel medyczny, potem – seniorzy. Zaznaczył, że szczepienia będą dobrowolne, ale rząd będzie prowadził kampanię profrekwencyjną, by jak najwięcej osób skorzystało z tej możliwości.

Szef KPRM zapytany został m.in. dlaczego szczepienia na Covid-19 mają być dobrowolne, skoro jest cały system szczepień obowiązkowych m.in. na gruźlicę, polio, tężec. Dworczyk odpowiedział, że z pandemią COVID-19 w Polsce mierzymy się od kilku miesięcy. „Ta szczepionka dopiero wchodzi na rynek. Te oraz inne przesłanki spowodowały, że podjęliśmy taką decyzję, że to szczepienie będzie dobrowolne” – powiedział. Dodał, że „sądząc ze wstępnych badań, (…) zainteresowanie szczepieniem będzie bardzo duże”.

Dworczyk zaznaczył przy tym, że „logistyka” procesu szczepień jest dużym wyzwaniem. „Proszę pamiętać, że każdy z nas, żeby został zaszczepiony musi spełnić szereg kryteriów – zaczynając od skierowania na szczepienie, kończąc na tym, że musi nastąpić krótkie badanie, które kwalifikuje pacjenta do wykonania szczepionki i potem samo zaszczepienie. Poza tym te szczepionki trzeba wykonać dwukrotnie, czyli będziemy musieli dwa razy przyjąć dawkę szczepienia, by uzyskać odporność” – podkreślił.

Na pytanie, jakie szczepionki będzie kupowała Polska i na jakich zasadach, odparł, że oczywiście kupowane będą „dostępne szczepionki, nie jesteśmy ograniczeni do jednego dostawcy”.

„Na razie są dwie firmy, które – wszystko wskazuje na to – że na przełomie tego i kolejnego roku dostarczą nam swoje szczepionki i z nich będziemy w tej pierwszej fazie korzystać” – powiedział Dworczyk.

We wtorek Komisja Europejska zatwierdziła umowę z europejską firmą farmaceutyczną CureVac, w której przewidziano wstępnie zakup 225 mln dawek szczepionki na COVID-19 w imieniu wszystkich państw członkowskich UE i opcję zamówienia dalszych 180 mln dawek, gdy badania dowiodą, że szczepionka jest bezpieczna i skuteczna.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wyraziła na początku tygodnia nadzieję na szybką finalizację umów z amerykańskim koncernem Moderna ws. zakupu szczepionek na Covid-19 po tym, gdy firma poinformowała o skuteczności swojego preparatu. Dotychczasowe rozmowy dotyczyły dostawy do 80 mln dawek z opcją pozyskania kolejnych 80.

Komisarz poinformowała też, że jeszcze w tym tygodniu podpisana zostanie umowa o dostawie do 300 mln dawek szczepionki opracowanej przez firmy Pfizer i BioNTech, której skuteczność potwierdziły badania.

 

 

Autorka: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka/sdd/ mok/

Czytaj też:

Zamieszczone w portalu dts24 materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie.  Chronione są one  przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez redakcję dts24 na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Targi Edukacja, Kariera, Przyszłość

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama