Dwór z aksamitu i pereł – pasjonaci z Nowego Sącza przygotowali pokaz mody renesansowej na Wawelu

Jak noszono się na dworze? Co było trendy? W czym gustowały Panie, a w czym Panowie? – o tym wszystkim mogliśmy się przekonać podczas wyjątkowego pokazu mody renesansowej, który odbył się 24 lipca na dziedzińcu arkadowym na Zamku Królewskim na Wawelu. Przepiękne stroje powstały w pracowni nowosądeckiej Fundacji NOMINA ROSAE Ogród Kultury Dawnej.

Czasy renesansu to okres niebywałego luksusu w dworskich kreacjach. Wykonywano je z drogich, ekskluzywnych tkanin jedwabnych ze złotymi i srebrnymi nićmi, produkowanych przede wszystkim we Włoszech. W krajach Europy moda dworów królewskich i książęcych rozwijała się zgodnie ze specyfiką dworskiej etykiety, obyczajowością i upodobaniami estetycznymi.

Ten wyjątkowy pokaz mody przeniósł nas do dawnej Polski, w czasy Jagiellonów. Dzięki niemu mogliśmy podziwiać renesansowe kreacje dworskie, które noszone były w tamtych latach, wyobrazić sobie jak wyglądały stroje elit, a także dowiedzieć się, jak dużą wagę przywiązywano do etykiety i estetyki dworskiej – mówi Iwona Gibas z zarządu województwa.

Strojom, przygotowanym w pracowni Fundacji Nomina Rosae i prezentowanym przez tancerki Teatru Tańca Terpsychora oraz aktorki Teatru Nomina Rosae, towarzyszył profesjonalny komentarz. To m.in. fragmenty ze źródeł historycznych i literackich utworów z XVI w odnoszące się do mody. Natomiast o oprawę muzyczną pokazu zadbał Zespół Muzyki Dawnej Floripari, wykonujący utwory pochodzące z renesansowych dworów.

Autorką projektów ubiorów oraz koncepcji pokazu jest dr Maria Molenda – historyk, kostiumolog, kostiumograf.

Studiowała na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz na Uniwersytecie w Orleanie we Francji. Rekonstruowane przez nią kostiumy weszły do stałych ekspozycji muzeów polskich i słowackich. Jej zainteresowania badawcze obejmują szczególnie czasy renesansu i średniowiecza, a także XIX i początek XX w. Jest także autorką książki „Splendide vestitus. O znaczeniu ubiorów na królewskim dworze Jagiellonów w latach 1447–1572”.

źródło: Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego / AKC

Czytaj też:

Prezydent Tarnowa odkurza pomysł budowy dwupasmówki do Gorlic i na Podkarpacie

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.