Dwie pielęgniarki, nauczyciel i handlowiec powalczą o fotel burmistrza Piwnicznej Zdroju

Cztery osoby w Piwnicznej Zdroju chcą zajmować najwyższy urząd w gminie. O reelekcję ubiega się emerytowany nauczyciel Zbigniew Janeczek. Jego kontrkandydatami są Maria Kulig i Danuta Lelito, z zawodu pielęgniarki, oraz Dariusz Chorużyk, specjalista do spraw eksportu.

W Piwnicznej Zdroju już cztery osoby zadeklarowały start w wyborach na burmistrza. Nie wiadomo, czy do wymienionych dołączą kolejni kandydaci. Na rejestrację jest czas do 26 września.

– Udało się wprowadzić Piwniczną na salony – uważa burmistrz Zbigniew Janeczek. – Chcę kontynuować politykę rozwoju gminy, jaką rozpocząłem: budowę kanalizacji, orlika na Radwanowie, ścieżek rowerowych czy przedszkola na Czerczu – wylicza, co będzie chciał zrobić, jeśli mieszkańcy ponownie wybiorą go burmistrzem.

Jego zdaniem dał się poznać jako dobry gospodarz. Za atut służy mu, że jest piwniczaninem od urodzenia.

– Ja jestem swój, stąd. Znam każdą ścieżkę, ludzi, ich problemy. O innych trudno nawet znaleźć informacje – dodaje Zbigniew Janeczek.

To najpewniej przytyk do jego kontrkandydata Dariusza Chorużyka, który nie jest piwniczaninem. Pochodzi z Lidzbarka Warmińskiego, ale od 15 lat mieszka w uzdrowisku, bo to rodzinne strony jego żony.

– Już cztery lata temu nosiłem się z zamiarem startu. Były osoby, które mnie do tego namawiały, ale przyznam, że żona trochę protestowała – mówi Dariusz Chorużyk. – Obserwuję, co się dzieje w gminie. Piwniczną stać na więcej. Nie chcę mieć wyrzutów sumienia, że mogłem, a nic nie zrobiłem. Dlatego kandyduję – dodaje.

Do wyborów idzie z hasłem: „Młodość i doświadczenie”. Jest bowiem najmłodszym z kandydatów. Ma 49 lat. Od 10 lat pracuje dla firmy Fakro jako ekspert do spraw eksportu. Obsługuje klientów ze Wschodu.

O urząd burmistrza ubiega się również piwniczanka Maria Kulig. Wystartuje z KWW Twój Głos – Wspólna Przyszłość. W poprzednich wyborach samorządowych niewiele jej zabrakło, by dostać się do drugiej tury. Otrzymała 40 głosów mniej niż Zbigniew Janeczek.

Maria Kulig jest radną, pielęgniarką i prezesem Stowarzyszenia na Rzecz Osób Przewlekle Chorych i Dzieci Niepełnosprawnych „Nasz Dom” w Piwnicznej Zdroju.
– Piwniczna powinna być znaczącym ośrodkiem turystyczno-uzdrowiskowym – uważa kandydatka
na burmistrza.

Jej zdaniem Piwniczna ma ogromny potencjał gospodarczy. Upatruje go w położeniu gminy, lasach i bogatych zasobach wód mineralnych.

– Należy wprowadzić nowoczesne rozwiązania, przy jednoczesnym zachowaniu i dbaniu o bogatą kulturę Czarnych Górali – mówi Maria Kulig.

Jej zdaniem korzyści gminie przyniosłaby również współpraca z sąsiadami zza pobliskiej granicy.
– Możemy wspólnie ze Słowakami wnioskować i realizować projekty, zabiegając o popularyzację sportów zimowych na przykład narciarstwa biegowego – wylicza .

Druga kobieta, która jest gotowa objąć urząd burmistrza, Danuta Lelito, ma wyższe wykształcenie ekonomiczne i również jest z zawodu pielęgniarką. Pracuje w Uzdrowisku Krynica-Żegiestów, gdzie pełni funkcję członka Rady Nadzorczej z wyboru pracowników, oraz w krynickim szpitalu. Startuje z KWW Piwniczna Nasze Wspólne Dobro.
– Po odwołaniu prezesa UKŻ pełniłam jego obowiązki. Moje doświadczenie zdobyte w UKŻ mogłaby z powodzeniem wykorzystać w pracy dla Piwnicznej, w której mieszkam od urodzenia – mówi Danuta Lelito, mama piątki dzieci. Podkreśla, że chce „Piwnicznej dla młodych”.
– Należy zmienić wizerunek gminy, aby nasze dzieci chciały tutaj pracować i zakładać rodziny – mówi kandydatka na burmistrza.

 

 

Fot. Arch. kandydatów

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.