Dwa miliony złotych na wypas kulturowy owiec w naszym regionie. Czas na zgłoszenia mija 9 marca!

Dwa miliony złotych na wypas kulturowy owiec w naszym regionie. Czas na zgłoszenia mija 9 marca!

Zarząd województwa przeznaczy dwa miliony złotych na wypas kulturowy owiec na terenie dziesięciu regionów, Babiej Góry, Orawy, Gorców, Spiszu, Pienin i Małych Pienin, Podhala Nowotarskiego, Podtatrza, Nowosądecczyzny oraz Ziem Gorlickiej i Limanowskiej. Wsparcie finansowe trafi do baców, którzy wypasając owce, dbają o dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe Małopolski jako regionu górskiego.

Wypas kulturowy owiec jest jedną z ekologicznych form czynnej ochrony przyrody. Zapobiega sukcesji terenów cennych przyrodniczo i krajobrazowo. chroniąc tym samym ich poziom bioróżnorodności.

Poza aspektem przyrodniczym i krajobrazowym, samorząd województwa wspiera wypas kulturowy owiec ze względu na jego znaczenie gospodarcze dla obszarów o niekorzystnych warunkach gospodarowania. Wypas zapobiega procesowi zaniku polan reglowych, na których znajdują się siedliska rzadkich roślin. Zachowanie gospodarki pasterskiej w Małopolsce jest też ważne ze względu na wielowiekowe tradycje lokalnej ludności – podkreśla marszałek Witold Kozłowski.

Działania związane z ogłoszonym konkursem pomogą w podtrzymaniu wytwarzania produktów chronionych, takich jak bryndza podhalańska, oscypek, redykołka czy jagnięcina podhalańska.

Małopolska jest regionem górskim i jednym z trzech województw karpackich w Polsce. Takie położenie geograficzne wiąże się z szeregiem walorów przyrodniczych, krajobrazowych i kulturowych, które są naszym dziedzictwem. Wpływają one zarówno na jakość życia mieszkańców jak i atrakcyjność turystyczną regionu – wyjaśnia wicemarszałek Łukasz Smółka.

Oferty konkursowe można składać do 9 marca. Szczegóły są zawarte w regulaminie dostępnym na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Województwa Małopolskiego

źródło:  Biuro Prasowe UMWM/ Wak

Czytaj też:

Trwa walka o życie pięknej Emilii. Potrzebne są pieniądze na zakup zastrzyków, które dają jej nadzieję

Share on twitter
Share on facebook