Dwa miasta – jeden Sącz: Leszek Zegzda i Jacek Lelek chcą pracować w tandemie

Na starosądeckiej Miejskiej Górze kandydat na prezydenta Nowego Sącza Leszek Zegzda, burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek i jego zastępca – Kazimierz Gizicki podpisali porozumienie o na rzecz rozwoju DWUMIASTA – Nowego i Starego Sącza.

wsb3

Ma to wymiar absolutnie historyczny, że spotykamy się  w tym miejscu z tą perspektywą i z tym hasłem: „dwa miasta – jeden Sącz” – mówił Leszek Zegzda. – Pospotykaliśmy, się porozmawialiśmy i doszliśmy do wniosku, że to jest projekt na miarę XXI wieku i pomysł na długoletni rozwój serca Sądecczyzny, czyli Starego i Nowego Sącza. Łączy nas Dunajec i Poprad. Łączy nas nazwa i wspólna historia. Wszystko to może być motorem napędowym rozwoju. Mamy dzięki kooperacji ponad 100 tysięcy mieszkańców, a Stary Sącz ze swoją dynamiką, we współpracy z Nowym zyskuje niesamowitą perspektywę rozwoju biznesowego. To oznacza wspólne planowanie przestrzenne, wspólne inwestycje i przedsięwzięcia komunikacyjne, nowe miejsca pracy i poprawę warunków życia mieszkańców.

Wśród priorytetów inwestycyjnych, które mają szansę dać impuls do rozwoju obu miast wymieniono przede wszystkim budowę trzeciego mostu na Dunajcu, przebudowę ul. Węgierskiej i walkę o czyste powietrze w Kotlinie Sądeckiej.

Jesteśmy w jednym obszarze funkcjonalnym i to ogromnie ważne, aby współpraca między samorządami Nowego i Starego Sącza realizowana była na dwóch płaszczyznach: strategicznej, opartej o wspólne planowanie przyszłości i tej codziennej, w której skupiamy się na tym, co doskwiera mieszkańcom i rozwiązujemy te problemy razem – mówił Jacek Lelek.

Nadmienił, że jedną z największych bolączek starosądeczan jest czas, jaki trzeba poświęcić aby dostać się do Nowego Sącza, do pracy, do szkoły, do lekarza, zatem rozwiązanie problemów komunikacyjnych jest dla niego i dla Leszka Zegzdy zadaniem pierwszoplanowym.

To ważne, abyśmy szanowali swoją autonomię, ale z otwarciem się na współpracę na wszystkich tych polach, gdzie może ona przynieść wymierne korzyści mieszkańcom obu gmin – dodał.

Leszek Zegzda, Jacek Lelek i Kazimierz Gizicki chcą aby szybko i sprawnie wybudowano trzeci most na Dunajcu zaś w oparciu o powstającą na granicy gmin strefę gospodarczą  obiecali starać się stworzyć warunki do tego, aby nowe miejsca pracy były atrakcyjne dla osób, które po nie sięgną.

Widać, że bezrobocie odchodzi do przeszłości, ale to nam nie wystarczy. Chcemy, aby miejsca pracy były na tyle atrakcyjne, aby ci którzy stąd wyjechali chcieli wrócić. To duże wyzwanie i temu między innymi nasze wspólne działania mają służyć – mówili.

Jacek Lelek podkreślał, że ma bardzo dobre doświadczenia ze współpracy z Leszkiem Zegzdą jako członkiem zarządu województwa.

Jest dobrym duchem wielu z tych inwestycji, które udało nam się dobrze przygotować, uzyskać dofinansowanie, i które teraz są w realizacji. Najbliższe lata pokażą jak wielkie przeobrażenie dzięki tym projektom nastąpi w tym zakątku Sądecczyzny – powiedział.

zdjęcie: organizatorzy konferencji.

FORDELEKT
ZESZYTYBOBO
Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

[mailpoet_form id="1"]