„Dopalacze – jak chronić nasze dzieci przed zagrożeniem?” Konferencja w sądeckiej PWSZ

„Dopalacze – jak chronić nasze dzieci przed zagrożeniem?” Konferencja w sądeckiej PWSZ

8 października w auli Biblioteki PWSZ w Nowym Sączu odbyła się konferencja dotycząca problemu narkotyków nowej generacji czyli tzw. dopalaczy. Wśród słuchaczy byli uczniowie i nauczyciele. Problem został przedstawiony w bardzo szerokim spektrum – od statystyk policyjnych przez niebezpieczeństwa związane z zażywaniem i wpływ na psychikę osób uzależnionych po promowanie zdrowych postaw społecznych, zniechęcających do próbowania dopalaczy.

Narkotyki nowej generacji czyli tzw. dopalacze uważane są za jeden z najważniejszych problemów dotykających młodych ludzi. W auli obecny był Komendant miejski policji w Nowym Sączu, Inspektor Jarosław Tokarczuk.

– Wprowadzenie nowych przepisów po zmianie ustawie przeciwdziałaniu narkomanii  spowodowało, że dopalacze są traktowane jak zwykłe narkotyki, więc kary za ich rozprowadzanie stały się bardziej surowe. (…) Obecnie w Nowym Sączu nie jest nam znany żaden punkt sprzedaży dopalaczy. Ostatnia taka placówka została zamknięta w 2017 roku – mówił.

Konferencję otworzył Rektor PWZS w Nowym Sączu, dr hab. inż. Mariusz Cygnar. Po krótkim przywitaniu słuchaczy oraz gości, oddał głos pani Marcie Mordarskiej – dyrektorce Małopolskiego Funduszu Osób Niepełnosprawnych. Ta wprowadziła w obszerny temat prelekcji i przedstawiła mówców. Jako pierwsza  wystąpiła Józefa Szczurek-Żelasko, sekretarz stanu w ministerstwie zdrowia. Przedstawiła ona nowe, systemowe mechanizmy walki z dopalaczami powstałe dzięki zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii:

Mam nadzieję, że ta ustawa będzie stanowiła konkretne narzędzie zarówno dla służb medycznych i policyjnych, które zwalczają zarówno skutki jak i źródła dopalaczy, czy dla instytucji które zajmują się promocją zdrowego, trzeźwego stylu życia i profilaktyką. Przestajemy bawić się z dilerami w kotka i myszkę. Działamy mocno, konkretnie i stanowczo. (…)

Asp szt. Robert Bretner – specjalista z wydziału prewencji Komendy Wojewódzkiej w Krakowie wyjaśnił zgromadzonym kwestie związane z działaniem narkotyków nowej generacji i działaniem organizacji przestępczych produkujących takowe.

-Mówiąc o grupach specjalizujących się w rozprowadzaniu tych substancji, trzeba wspomnieć o tym, jaką zasadą one się kierują. Wiedzą państwo jaką? Nie mieć żadnych zasad (…)

Po przerwie głos zabrała przedstawicielska Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu – asp. szt. Barbara Leśniak. Zaprezentowała garść statystyk zebranych przez sądecką policję oraz opowiedziała o środkach prewencyjnych, które używane są w ramach przeciwdziałania narkomanii.

Ostatnie dwie mowy należały do dr Stefana Florka – naukowca z Zakładu Psychologii Sądowej i Kryminologii Uniwersytetu Jagielońskiego oraz Tomasza Gubały, reprezentującego kampanię społeczną „Bądźmy poszukiwaczami AUTORYTETU”. Pierwszy z nich szczegółowo wyjaśnił wpływ dopalaczy na psychikę młodych ludzi, motywacje do zażywania, coraz podatność na poszukiwanie narkotycznych doznań. Wykład Tomasza Gubały traktował o wpływie właściwych autorytetów jak i zdrowej społeczności na młodzież. Udowadniał że to właściwie wzorce zachęcające do pracy i twórczego działania uchronią przed wpadaniem w szpony nałogów i przestępczych zachowań.

Konferencje wspólnie podsumowały panie Marta Mordarska oraz dr Halina Potok – prorektor ds. studenckich i kształcenia PWSZ w Nowym Sączu.

Share on twitter
Share on facebook