,,Dolina Popradu” ma za sobą 55 lat działalności. Posypały się nagrody finansowe i odznaczenia

,,Dolina Popradu” ma za sobą 55 lat działalności. Posypały się nagrody finansowe i odznaczenia

Regionalny Zespół „Dolina Popradu” od 55 lat prezentuje folklor górali nadpopradzkich, dba o tradycję i dziedzictwo kulturowe oraz zachwyca tańcem i śpiewem. Z tej okazji odbyła się uroczystość jubileuszowa (24 listopada), na której posypały się nagrody finansowe. Zasłużonych członków zespołu starosta nagrodził Srebrnymi i Złotymi Jabłkami Sądeckimi. 

Zespół w 1965 roku założyli: Mieczysław Łomnicki, Edward Grucela i nieżyjący już Eugeniusz Lebdowicz. Do tego przyczynili się również etnograf Kazimierz Bogucki i choreograf Józef Unold, a także akompaniator Aleksander Styrna. ,,Dolina Popradu” koncertowała wielokrotnie na Słowacji, a ponadto na Węgrzech, w Anglii i Niemczech. Grupa ma na swoim koncie tysiące prób i setki występów. W ciągu 55 lat działalności jej członkami było około 400 osób.

W jubileuszowych uroczystościach udział wziął założyciel Zespołu Mieczysław Łomnicki, który w rozmowie z Piotrem Maślanką opowiadał o początkach grupy. Na wydarzeniu nie zabrakło również Wandy Łomnickiej-Dulak – poetki, animatorki kultury, regionalistki, a przede wszystkim ambasadorki folkloru i kultury górali nadpopradzkich.

– Z okazji Jubileuszu 55-lecia działalności artystycznej Regionalnego Zespołu „Dolina Popradu” pragnę złożyć serdeczne gratulacje. Dzięki kultywowaniu przez Was gwary i tradycji, nasze dziedzictwo kulturowe nie zaginie, a następne pokolenia będą mogły czerpać wiedzę o naszych przodkach – mówił podczas uroczystości jubileuszowych starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski.

Jak podkreślił, występy zawsze zachwycają wysokim poziomem i rozsławiają nasz region nie tylko w Polsce, ale również poza jej granicami, przez co Zespół zyskuje sympatię i uznanie.

– To nieoceniony wkład w zachowanie historii regionu i naszej Małej Ojczyzny. Gratulując Jubileuszu życzę dalszych sukcesów scenicznych i artystycznych – dodał.

Złote Jabłko Sądeckie otrzymał Andrzej Tomasiak. Natomiast Srebrne Jabłka Sądeckie otrzymali: Stanisław Jarząb, Zenon Bogaczyk, Genowefa Bogaczyk, Eugeniusz Bołoz i Jadwiga Tomasiak. Natomiast nagrody finansowe otrzymali: Katarzyna Sikorska-Tomasiak, Piotr Maślanka i Piotr Kulig. Dodatkowo nagroda finansowa w wysokości 5 tysięcy złotych została przyznana całemu Zespołowi.

Na spotkaniu pojawiła się również m.in.: radna wojewódzka Marta Mordarska,, członek Zarządu Powiatu Nowosądeckiego Marian Dobosz, burmistrz Piwnicznej-Zdroju Dariusz Chorużyk i Ryszard Skwarczek – prezes „Piwniczanki”.

Źródło/Fot. Maria Olszowska/
Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu 

Targi Edukacja, Kariera, Przyszłość

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama