Do sądu trafił akt oskarżenia przeciwko księdzu. Odpowie za znęcanie się nad dziećmi

Bystra Ksiądz znęcał się nad uczniami

Do Sądu Rejonowego w Gorlicach trafił akt oskarżenia przeciwko księdzu Stanisławowi L. – wieloletniemu proboszczowi oraz nauczycielowi religii w Szkole Podstawowej w Bystrej (gm. Gorlice). Duchowny będzie odpowiadał za przestępstwa z art. 207 § 1 k.k., czyli za znęcanie się fizyczne i psychiczne nad uczniami z klas I-III.

Akt oskarżenia przeciwko proboszczowi trafił do sądu 30 czerwca. To kolejny krok w trwającym około dwa lata śledztwie. Z zeznań uczniów wynika, iż duchowny bił je po głowie książką, dziennikiem, linijką, szarpał za włosy, nos, uszy, a także wyzywał, używał wulgaryzmów, krzyczał na nich i poniżał przed całą klasą.

Śledztwo rozpoczęło się w grudniu 2019 roku. Wówczas zaniepokojeni rodzice dzieci uczęszczających do klas wczesnoszkolnych I-III poinformowali służby o niewłaściwym zachowaniu księdza katechety wobec ich pociech. Głównie wskazywali na zachowania, które określono, jako naruszanie nietykalności cielesnej uczniów. Pojawiało się coraz więcej zgłoszeń dotyczących bulwersującego zachowania proboszcza. Uczniowie zostali przesłuchani w tzw. niebieskich pokojach w obecności psychologów. Bywało i tak, że dzieci wskazywały kolejnych poszkodowanych.

Ksiądz Stanisław L. przez siedem lat uczył w religii w Szkole Podstawowej w Bystrej, dlatego śledztwem objęto okres od 3 września 2012 roku do 13 listopada 2019 roku. Łącznie przez ten czas na lekcje religii do klas I-III uczęszczało 206 uczniów.

Ksiądz usłyszał zarzuty znęcania się psychicznego i fizycznego nad dziećmi. Duchowny skorzystał ze swojego prawa i odmówił składania wyjaśnień. Nie przyznał się również do zarzucanych mu czynów. Kuratorium odsunęło księdza od prowadzenia lekcji religii w 2019 roku, kiedy rodzic jednego z uczniów zgłosił, że kapłan uderzył jego dziecko dziennikiem w głowę.

9 kwietnia br. prokurator Prokuratury Rejonowej w Gorlicach zastosował wobec księdza Stanisława L. środki zapobiegawcze i zawiesił go w wykonywaniu zawodu nauczyciela religii w klasach I-III. Ponadto nałożono na niego dozór policyjny polegający na zakazie kontaktowania się w jakikolwiek sposób z pokrzywdzonymi. Teraz do Sądu Rejonowego w Gorlicach trafił akt oskarżenia przeciwko duchownemu. O tym pisaliśmy —>tutaj.

Art. 207 § 1. Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy albo nad małoletnim lub osobą nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Czytaj też:

Sądeczanin wypadł ze statku do Wisły. Policjanci rzucili się na pomoc…

Fot. ilustr. pixabay. com

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.