Do Podegrodzia i Starego Sącza jedzie król – pielgrzym…

Do Podegrodzia i Starego Sącza jedzie król – pielgrzym…

W piątek (3 czerwca) około godz. 17 król pojawi się w Podegrodziu. Jego powitanie odbędzie się na placu przy szkole podstawowej i będzie huczne, między innymi za sprawą jeźdźców z klubu Riders of IPA LE MC Poland. Dzień później Jan III przyjedzie do Starego Sącza. W mieście świętej Kingi, około 15.30 powita go na rynku asysta banderii konnej „Iskra” Dolina Dunajca. Władca – pielgrzym pozostanie tutaj do poniedziałku 6 czerwca…

W dwóch miejscowościach Sądecczyzny będzie można podziwiać monument przedstawiający Jana III Sobieskiego, który waży około 4 ton, ma 3 metry wysokości, prawie 8 metrów długości i od kilku lat podróżuje po Polsce.

Pomnik miał zostać ustawiony na wzgórzu Kah­lenberg w Wiedniu, skąd król Polski dowodził wojskami w zwycięskiej potyczce z armią Imperium Osmańskiego. Powołano komitet budowy, szczegóły uzgadniano na spotkaniach władz Wiednia i Krakowa, zebrano pieniądze, które ofiarowali prywatni darczyńcy i szereg firm (m.in. KGHM). W 2013 roku wmurowano kamień węgielny, a pięć lat później odlany w Gliwicach monument miał trafić do stolicy Austrii i stanąć na przygotowanym dla niego cokole. Odsłonięcie planowano na 12 września 2018, w 335. rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej. Jak informuje Piotr Zapart z Komitetu Budowy Pomnika, nowy burmistrz stolicy Austrii uznał jednak, że pomnik może zostać odebrany jako… antyturecki i projekt nie doczekał się finału. Problem w tym, że projekt pomnika realizowano w porozumieniu z poprzednim burmistrzem Wiednia Michaelem Hauplem. Jego następca – Michael Ludwig miał w tej kwestii odmienne zdanie.

– Pomnik jest częściowo realistyczny, a częściowo abstrakcyjny. Jest król Jan III Sobieski na koniu, zrywający się do szarży, wskazuje buławą kierunek natarcia… Nie ma nigdzie nawet półksiężyca, nie ma żadnych symboli tureckich czy islamskich – dziwił się autor projektu Czesław Dźwigaj w rozmowie z RMF.

Od tego czasu pomnik „pielgrzymuje”…

W sierpniu 2018 r., redakcja Pisma Polonii Austriackiej „Polonika” poprosiła o stanowisko władz Wiednia odnośnie pomnika. Oto odpowiedź od Ernsta Wollera, Przewodniczącego Parlamentu Kraju Związkowego Wiednia, jaką nadesłano do „Poloniki”:

(…) Chociaż od wielu lat w Wiedniu istnieją różne miejsca upamiętnienia Jana III Sobieskiego (Sobieskigasse, Sobieskiplatz, kaplica Sobieskiego i różne tablice pamiątkowe znajdujące się na kościołach), Wiedeń stawia sobie za cel wzniesienie na Kahlenbergu nowego pomnika Jana III Sobieskiego.

Warunkiem wzniesienia pomników w Wiedniu jest pozytywna ocena „Rady Doradczej ds. Pomników i Miejsc Pamięci”, powołanej przez miasto Wiedeń w 2017 r. Rada ta wypowiedziała się jednak negatywnie odnośnie proponowanego projektu pomnika.

Podczas spotkania burmistrza Wiednia, Michaela Ludwiga i prezydenta Krakowa, Jacka Majchrowskiego, które odbyło się 11 lipca 2018 r. w Wiedniu, obydwa miasta porozumiały się zatem na najwyższym szczeblu, że negatywnie oceniony pomnik nie stanie w Wiedniu (…)  Zgodnie z propozycją Wiednia, burmistrz i prezydent zgodzili się, aby został zaprojektowany i wybudowany nowy pomnik, który stanie w Wiedniu.

Wiedeń zaproponował Krakowowi, jako swemu partnerskiemu miastu, aby w ścisłej z nim współpracy rozpisać międzynarodowy konkurs na odpowiadający dzisiejszym standardom sposób upamiętnienia w Wiedniu Jana III Sobieskiego. Upamiętnienie to powinno łączyć historyczny kontekst z ukierunkowaną na przyszłość europejską kulturą pamięci. Koszty takiego upamiętnienia poniesie Wiedeń. Polskie artystki i polscy artyści będą mogli uczestniczyć w tym konkursie. Miasto Kraków zostanie również zaproszone do oddelegowania członka do konkursowego jury.

W czasie trwania konkursu jak i przygotowań do powstania nowego pomnika na Kahlenbergu, w miejscu planowanej lokalizacji zostanie umieszczona tablica pamiątkowa z następującym napisem: „Bitwa pod Kahlenbergiem 12 września 1683 r. była punktem kulminacyjnym i zwrotnym w zmaganiu się dwóch imperiów – ekspandujących na Zachód Osmanów i spychanych do defensywy Habsburgów. Dzięki europejskiemu przymierzu zawartemu w obronie Krakowa i Wiednia, w którym król Polski Jan III Sobieski odegrał wiodącą rolę, odsiecz Wiednia zakończyła się sukcesem. Ponad 50 000 ludzi z wielu różnych krajów straciło życie w walkach o Wiedeń. Niech to wydarzenie pozostanie w naszej pamięci, aby nieustannie przypominało o konieczności pokojowej koegzystencji mieszkańców Europy!…

Warto wiedzieć:

Kto nam zakosił łąkę?

WYBORY 2024

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama