Demencja, dzieciaki i biofeedback, czyli Sądecki Dzień Mózgu

Demencja, dzieciaki i biofeedback, czyli Sądecki Dzień Mózgu

Już za kilka dni Nowy Sącz świętować będzie Dzień Mózgu. Organizatorami wyjątkowego wydarzenia są zaprzyjaźnione inicjatywy społeczne: Silne Babki oraz fundacja „Tu i Teraz. Oswajamy Alzheimera”. Na mieszkańców czekać będą prelekcje i warsztaty.

Sądecki Dzień Mózgu odbędzie się w sobotę 19 marca w sali na Placu Dąbrowskiego 2a w Nowym Sączu (Dawny Scream Club). Wstęp na wydarzenie jest wolny, a dla chętnych organizatorzy przewidzieli certyfikaty uczestnictwa.

– Dla naszych podopiecznych z demencją i dla dzieci, w aktualnej rzeczywistości, musimy starać się żyć normalnie – zaznacza Dorota Wołoszczuk, reprezentująca team Silnych Babek.

W programie znalazły się warsztaty pod hasłem „Jak wspierać mózg od najmłodszych lat” przeznaczone dla dzieci przedszkolnych lub ze szkół podstawowych i ich rodziców. Poprowadzi je Elżbieta Młynarczyk z Akademii Edukacji i Coachingu. W planach jest także prelekcja dotycząca biofeedbacku, czyli treningu funkcji poznawczych i zdolności koncentracji, którą wygłosi psycholog Krzysztof Wołoszczuk.

Z kolei warsztaty pod nazwą „Metody i techniki radzenia sobie z trudnymi objawami demencji”, poprowadzi Iwona Przybyło – wiceprezes Dementia Action Alliance Polska, magister pielęgniarstwa, absolwentka Wydziału Nauk o Zdrowiu na kierunku pielęgniarstwo Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku, specjalistka Pielęgniarstwa Anestezjologicznego i Intensywnej Opieki, dyplomowana terapeutka zajęciowa, coach i trenerka.

– Zależy nam, by zarówno dzieci jak i rodzice mogli popracować z proponowanymi przez nas metodami – mówi Elżbieta Młynarczyk z Akademii Edukacji i Coachingu. – Z doświadczenia wiemy natomiast, że warsztaty z Iwoną Przybyło to kompendium wiedzy niezbędne każdemu opiekunowi osoby z demencją – dodaje Ewa Klag, prezes zarządu fundacji „Tu i Teraz. Oswajamy Alzheimera”.

Indywidualne konsultacje

Oprócz warsztatów i prelekcji sądeczanie będą mogli skorzystać z konsultacji z pracownikiem socjalnym specjalizującym się w obszarze świadczeń. Skierowane jest to zwłaszcza do opiekunów osób z demencją lub innymi niepełnosprawnościami. Ponadto porozmawiać będzie można z psychologami i osobami prowadzącymi warsztaty.

– Społeczność sądeckich opiekunów osób z demencją na drodze poszukiwań odpowiednich dla siebie form wsparcia spotyka się często ze ścianą. Nie wiedzą z jakich świadczeń mogą korzystać, gdzie szukać pomocy i jak się odnaleźć w trudnej rzeczywistości demencji, żeby nie zwariować – wyjaśnia Katarzyna Filip, członkini rady fundacji „Tu i Teraz. Oswajamy Alzheimera”.

Program Wydarzenia

10:00 – 10.10 – Wstęp: „Sądecki Dzień Mózgu czas zacząć!” – Ewa Klag, Elżbieta Młynarczyk
10:10 – 11:30 – Warsztat dla rodziców z dziećmi przedszkolnymi i ze szkół podstawowych: „Jak wspierać mózg od najmłodszych lat? Poznaj ćwiczenia i zabawy” – Elżbieta Młynarczyk
11:30 – 12:00 – Prelekcja: „Biofeedback – EEG – czym jest ta metoda terapii, dla kogo i kiedy się ją stosuje?” – Krzysztof Wołoszczuk
12:00 – 13:00 – Przerwa: osobiste rozmowy i konsultacje
13:00 – 17:30 – Warsztat dla osób związanych z tematem demencji: „Metody i techniki radzenia sobie z trudnymi objawami demencji” – Iwona Przybyło

Zależało nam, aby na mózg – centrum układu nerwowego człowieka – spojrzeć tego dnia z różnych perspektyw. I tak w jednej inicjatywie udało się połączyć ideały dwóch organizacji. W naszej bezpłatnej ofercie przewidziałyśmy atrakcje dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych, ich rodziców, a także dla osób, którym szczególnie bliski jest temat demencji. Czekamy na Was! – zachęca Ewa Klag.

WYBORY 2024

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama