Debata w Krynicy-Zdroju. Cyfryzacja jest nieunikniona

Debata w Krynicy-Zdroju. Cyfryzacja jest nieunikniona

Witold Kozłowski

Rozmowa z Marszałkiem Województwa Małopolskiego Witoldem Kozłowskim

– Krynica, która do tej pory kojarzyła się z Forum Ekonomicznym, we wrześniu stanie się areną innego międzynarodowego wydarzenia. Skąd pomysł na organizację w Krynicy debaty o wyzwaniach i możliwościach cyfrowych CYBERSEC?

– Wybór miejsca oraz tematyki konferencji ma charakter bardzo naturalny i wynika z towarzyszącego nam wszystkim rytmu codziennych wydarzeń. Krynica-Zdrój od lat jest miejscem spotkań, dyskusji i międzynarodowej debaty. Stawiamy zatem w tym przypadku na sprawdzoną europejską markę.

Natomiast cyfryzacja to jedno z największych współczesnych wyzwań. Cyfrowa przestrzeń to przecież kluczowy już obecnie kanał międzyludzkiej komunikacji oraz jeden z filarów globalnej gospodarki. Światowa pandemia przyspieszyła jeszcze cyfryzację. Jesteśmy świadkami tego bardzo dynamicznego procesu. Widzimy, że cyfryzacja jest z jednej strony niezbędna. Nieunikniona. Niesie wiele korzyści. Stwarza absolutnie nowe możliwości i nową jakość. Chcemy, by małopolskie firmy i uczelnie nieustannie były w cyfrowej awangardzie, wśród światowych liderów tego procesu. Ale jest i druga strona medalu. Jak uczy historia i doświadczenie, należy się też liczyć z tym, że znajdą się tacy, którzy zdobycze nauki i technologii spróbują wykorzystać na naszą szkodę. Stąd ważną częścią konferencji CYBERSEC w Krynicy będą rozmowy o bezpieczeństwie.

– Kto będzie w niej uczestniczyć?

– W dniach 1-3 września Krynica-Zdrój stanie się, tradycyjnie, areną wydarzeń o międzynarodowej randze. Spodziewamy się, że w konferencji CYBERSEC weźmie udział wielu wybitnych specjalistów, ekspertów, jak również przedstawiciele różnych środowisk, gdyż cyfryzacja dotyczy każdej niemal płaszczyzny życia. Wspólnie będziemy poszukiwać odpowiedzi na potrzeby nowoczesnej gospodarki. Partnerem głównym konferencji CYBERSEC w Krynicy będzie Województwo Małopolskie.

– Kształt wydarzenia w Krynicy będzie inny niż zakładano, dlaczego?

– Rzeczywistość jest dziś niesłychanie dynamiczna. Wszyscy mamy tego świadomość. Pandemia zmieniła, głęboko przewartościowała życie wielu z nas. Ostatnie wypadki w Małopolsce, gwałtowne anomalie pogodowe, również korygują samorządowe plany i najbliższe priorytety. Pamiętajmy także, że nie wiemy do końca, w jakich realiach bezpieczeństwa przyjdzie nam funkcjonować jesienią. A zatem szereg czynników, w tym zmiana organizatora krynickiego wydarzenia, sprawiły, że jako samorząd województwa przemodelowaliśmy pierwotną formułę. Reagujemy niezwłocznie. Sądzę również, że właśnie ten kierunek debaty, jaki proponujemy w Krynicy w ramach konferencji CYBERSEC, jest obecnie pod wieloma względami optymalny.

– Czy to nie zmniejszy rangi wydarzenia?

– O randze wydarzenia nieco łatwiej nam będzie rozmawiać po wrześniowym CYBERSEC. Zgodzimy się zapewne, że od szumnych zapowiedzi ważniejsza jest skuteczność wykonania. W mojej ocenie, sprofilowanie dyskusji, skoncentrowanie się na możliwościach, szansach, ale i obserwowanych dziś poważnych zagrożeniach związanych z procesem cyfryzacji, będzie mocnym atutem.

– Jaka rolę odgrywa tu Rada Naukowa, w skład której weszli rektorzy małopolskich uczelni? Do debaty zostaną zaproszone uczelnie, studenci? (…)

Reklama