Dariusz Popiela z Fundacji „Centrum” przekaże kilkadziesiąt tysięcy na szczytny cel

Dariusz Popiela z Fundacji „Centrum” przekaże kilkadziesiąt tysięcy na szczytny cel

Dariusz Popiela zdecydował się na piękny gest. Sporą sumę własnych pieniędzy, które otrzymał dzięki prestiżowym nagrodom, przyznanym w minionym roku za swoją społeczną działalność, chce przekazać na projekt swojego życia. – Zdobyte pieniądze po opłaceniu podatku, czyli 70 tyś. złotych, chciałbym przeznaczyć na projekt Ludzie, Nie Liczby, w szczególności na działania w Nowym Sączu – mówi prezes fundacji Centrum.

Pokaźne gratyfikacje pieniężne za pracę Dariusza przyznało: Muzeum Polin, fundacja Kyoto im. Andrzeja Wajdy w Krakowie oraz Fundacja POLCUL. Ponadto w ręce Popieli trafiła nagroda Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego” czy Tarcza Herbowa – Zasłużony Dla Miasta Nowego Sącza.

Rok 2022 również będzie bogaty w wiele wydarzeń kulturalno-edukacyjnych. To w tym roku przypada 80 rocznica zagłady sądeckich Żydów. Fundacja Centrum włączy się bezpośrednio w obchody tego wydarzenia. Jak podkreśla prezes Popiela: – Na upamiętnienie ofiar zagłady przez zagospodarowanie skweru przy ulicy Kazimierza potrzeba około 400 tys. złotych, które fundacja będzie finansować i zabiegać o kolejne dotacje, granty, zbiórki. Każdy z nas może mieć swój wkład w budowę tego wyjątkowego upamiętnienia. Działania podejmowane są razem z Sądeckim Sztetlem oraz z  grupą wolontariuszy

Sądecki architekt Paweł Kurzeja zaprojektował unikalne miejsce pamięci, które może stać się ewenementem  w skali kraju. Jego nadzwyczajny charakter został doceniony przez naczelnego Rabina Polski Michaela Schudricha, który w swoim piśmie do Prezydenta Miasta Ludomira Handzla i Fundacji Centrum zwrócił się tymi słowami:  –Wierzę, że kiedy upamiętnia się 1/3 mieszkańców, czyli ponad 11 tysięcy żydowskich sądeczan, którzy żyli w mieście przez wieki i mieli wkład w jego rozwój, nie zabraknie udziału miasta i dobrej współpracy, bo przecież to byli tacy sami mieszkańcy, jak my dzisiaj

Ponadto, przygotowywana jest ciekawa instalacja na dzień pamięci Ofiar Holocaustu, a w marcu odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa Emanuela Ringelbluma w I Liceum Ogólnokształcącym, którego absolwentem był ten światowej sławy historyk. Planowane jest również ratowanie cmentarza w Małogoszczy oraz upamiętnienie zamordowanej w lesie w Zwierniku rodziny żydowskiej . Te działania będą realizowane wspólnie z Fundacją Zapomniane. Wraz z European Jewish Cemetery Initiative będzie ogrodzonych pięć zapomnianych cmentarzy głównie w Małopolsce i na Podkarpaciu. Oprócz tego przewidziane jest upamiętnienie zmarłych w lesie uchodźców, pochowanych na cmentarzu muzułmańskim w Bohonikach na Podlasiu. Grób anonimowego zmarłego pochowanego na cmentarzu katolickim w Sokółce jest już w trakcie wykonywania.

W ramach projektu Ludzie, Nie Liczby, którego inicjatorem jest Dariusz Popiela, w poprzednim roku upamiętniono z imienia i nazwiska 2866 ofiar Zagłady z Nowego Targu.

Sądecki mistrz sportu kajakowego swoje działania na rzecz pamięci o żydowskich mieszkańcach realizuje społecznie, a wszelkie pieniądze z nagród przeznacza na kolejne inicjatywy – na terenie Nowego Sącza, Grybowa, Krościenka nad Dunajcem, Czarnego Dunajca czy Nowego Targu. Działalność jego fundacji, która powstała w roku 2018 ma charakter przede wszystkim historyczno-edukacyjny.

W ramach popularyzowania wiedzy na temat lokalnych mieszkańców, publikowane są również ich życiorysy np.: w mediach społecznościowych, przedstawiane są również na spotkaniach szkolnych czy autorskich. Wszystko po to, aby kolejne pokolenia mogły pamiętać o zamordowanych. Ważnym elementem projektu jest odsłanianie pomników i montaż tablic edukacyjnych, według schematów: Tablica Życia, Tablica Zagłady, Tablica Grozy, Tablica Wiedzy czy Tablica Nadziei.

Wszelkie informacje można odnaleźć na oficjalnej stronie Fundacji Centrum.

Z kolei, bezpośredni link do projektu Ludzie, Nie Liczby na Facebooku, można odnaleźć TUTAJ

fot. Fundacja Centrum

Czytaj też: Sensacyjne doniesienia! MKS Sandecja Nowy Sącz starsza niż sądzono?

Reklama