Daj się zaczytać! Liryczny notatnik Janusza Michalika ilustrowany fotografiami Adriana Marasia: „Α, Ω”

Daj się zaczytać! Liryczny notatnik Janusza Michalika ilustrowany fotografiami Adriana Marasia: „Α, Ω”

Mistrz słowa i mistrz fotografii spotkali się w jednym dziele – w tomiku wierszy opatrzonym tytułem”Alfa i Omega” autorstwa Janusza Michalika i ilustrowanym fotografiami Adriana Marasia. Promocja książki połączona z wystawą fotografii przyciągnęła do Sądeckiej Biblioteki Publicznej pasjonatów pięknego słowa i obrazu.

Pięknie wydany zbiór rymowanych czterostrofowych wierszy o stałym układzie rymów, ilustrowany urzekającymi fotografiami wczoraj po raz pierwszy ujrzał światło dzienne.

Goście zgromadzeni na spotkaniu promującym wydawnictwo mieli okazję nie tylko zaopatrzyć się w pozycję, porozmawiać z autorami, ale również usłyszeć teksty w interpretacji aktorów Teatru Robotniczego im. Barbackiego. Na ścianach można było także podziwiać fotografie, które znalazły się w książce.

Wieczór pełen artystycznych doznań wzbogacili zaproszeni na uroczystość gitarzyści – Grzegorz Racoń i Przemysław Jaszczowski, którzy do wiersza „Piekielny Rock and Roll”  Janusza Michalika skomponowali muzykę.

Na spotkaniu pojawił się także sądecki poeta Wojciech Kudyba, który podkreślił, że książka jest swoistym abecedariuszem, w którym  finezyjne wiersze odwołują się do autentycznych przeżyć autora.

W wierszach pojawiają się też prawdziwi ludzie, którym autor dedykuje swoje teksty.

Ilustracje do nich pozwalają zaś spojrzeć na Nowy Sącz nieco inaczej…

-Sztuka jest alchemią, która szarą materię rzeczywistości ma przemienić jeśli nie w złoto, to przynajmniej w tombak. Na tych fotografiach Nowy Sącz niczym nie różni się od Dublina, Londynu i Barcelony. Bo sztuka ma taką moc, że potrafi pokazać nam coś czego wcześniej nie dostrzegaliśmy- mówił Wojciech Kudyba

Janusz Michalik – sądeczanin, aktor i reżyser, instruktor teatralny, animator kultury, poeta. Współzałożyciel Teatru NSA. Związany z Miejskim Ośrodkiem Kultury i Teatrem Robotniczym im. Bolesława Barbackiego. Autor monografii i książek poetyckich: „Trzy razy twarz”, „Wieczór z Giocondą”, „Kastor i Polluks”, „Mythos”, „Rymowanki dla małych i trochę większych” i ostatniej – „A Ω”. Odznaczony w 2017 roku Medalem „Zasłużony dla Kultury Polskiej GLORIA ARTIS”.

Adrian Maraś – sądeczanin, artysta fotograf, freelancer, pasjonat nurtu minimalistycznego oraz fotografii reporterskiej. Twórca i założyciel Sądeckiej Grupy Fotograficznej. Autor wielu publikacji i wystaw, m.in. „Dublin By Night”, „Human Nature”, „Mind is the Magic – umysł jest magią”. Jego twórczość została doceniona między innymi przez redaktorów Kodak Moments i National Geographic Polska. Jedna z jego prac stała się  oficjalną tapeta motywu personalizacji systemu operacyjnego Microsoft Windows.

 

Reklama