Cztery dni czekali na przyjazd saperów. Niewybuch zneutralizowano w ryterskim lesie

Cztery dni czekali na przyjazd saperów. Niewybuch zneutralizowano w ryterskim lesie

Przez wzgląd na długi weekend majowy, aż cztery dni policjanci musieli pilnować niewybuchu w Rytrze zanim przybyła załoga 16. Batalionu Powietrznodesantowego z Krakowa. Co ciekawe, pociski zneutralizowano na miejscu, a nie tak jak zazwyczaj – na poligonie. 

Jak już informowaliśmy na naszych łamach, 1 maja około godziny 14:00 w ryterskim lesie spacerowicz znalazł skorodowany niewybuch o długości około 30 cm. Mieszkaniec Sądecczyzny zachował się prawidłowo, natychmiast powiadamiając Policję.

,,W pierwszej kolejności niewybuch sprawdził policjant z grupy rozpoznania minersko-pirotechnicznego sądeckiej komendy, który potwierdził, że jest to pocisk moździerzowy, pochodzący prawdopodobnie z czasów II wojny światowej. Do Rytra wezwano specjalistyczny patrol saperski, a do czasu jego przybycia miejsce, w którym znajdował się pocisk, zabezpieczali policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu” – relacjonuje Aneta Izworska, z zespołu prasowego Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu.

Przez wzgląd na to, że był długi weekend majowy, załoga 16. Batalionu Powietrznodesantowego z Krakowa przybyła dzisiaj. Saperzy sprawdzili znalezisko, a następnie z uwagi na trudny i niedostępny teren, zneutralizowali pocisk na miejscu.

Policjanci przypominają, że niewybuchy, mimo wielu lat spędzonych głęboko w ziemi, nadal mogą stanowić poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi. Takiego znaleziska nie wolno pod żadnym pozorem dotykać ani przenosić, ponieważ jakiekolwiek manipulowanie przy nim grozi wybuchem, a co za tym idzie – uszkodzeniem ciała, a nawet śmiercią osoby przebywającej w jego pobliżu.

,,W przypadku znalezienia niewybuchu czy amunicji należy natychmiast powiadomić Policję, a do czasu przybycia funkcjonariuszy, zabezpieczyć to miejsce i nie dopuścić, by inne osoby nieświadome zagrożenia naraziły się na niebezpieczeństwo” – przypomina Aneta Izworska z KMP w Nowym Sączu.

Czytaj także: Niecew/Jasienna. Zderzenie dwóch osobówek (zdjęcia)

Fot. KMP Nowy Sącz 

Reklama