Cyganowice, Munster: profesor Malec skończy dziś dzieło naprawy Bartkowego serduszka

10-letni Bartek Świderski z Cyganowic, który urodził się z wadą serca i którego życie udało się uratować dzięki wsparciu tysięcy życzliwych ludzi, pojechał na trzecią operację serca. Ponieważ chłopiec ciągle rośnie, jego serce musi być ciągle pod kontrolą lekarzy. Bartek jest już w Münster, gdzie zajmie się nim zespół znakomitego kardiochirurga dziecięcego profesora Edwarda Malca i docent Ewy Januszewskiej. 

Operacja została wyceniona na kwotę 22, 5 tys. euro, czyli 98 tys. zł. Akcję zbiórki  funduszy organizowały dwie organizacje pozarządowe: Stowarzyszenie Sursum Corda oraz Stowarzyszenie Orion.

Chłopiec urodził się 11 lipca 2007 r. w szpitalu w Nowym Sączu. Tuż po urodzeniu wykryto u niego zespół Fallota – wadę serca charakteryzującą się przesunięciem aorty w prawo, dużym ubytkiem w przegrodzie międzykomorowej, zwężeniem tętnicy płucnej oraz przerostem prawej komory serca.

W 2008 r. prof. Edward Malec przeprowadził pierwszą operację na sercu półtorarocznego wtedy chłopca i dał nadzieję na dalsze życie.

– Już zawsze będę wdzięczna losowi, że postawił na mojej drodze profesora Edwarda Malca, nazywanego „profesorem serce”. To on dał szansę na dalsze życie mojemu Bartkowi – mówi Barbara Bodziony – mama Bartka.

Dzięki pomocy ludzi, którzy pomagają zebrać fundusze na leczenie, chłopiec nie tylko żyje, ale też spełnia swoje marzenia. Jeździ na rowerze, tańczy, gra w piłkę. Kiedyś było to w jego przypadku nie do pomyślenia. Pozostało do spełnienia najważniejsze marzenie – dokończenie procesu chirurgicznej naprawy serca.

– Operację przeprowadzą prof. Edward Malec i docent Katarzyna Januszewska. Ma ona polegać na otwarciu mostka, podłączeniu krążenia pozaustrojowego, otworzeniu wypływu z prawej komory i wszyciu zastawki biologicznej. Nie mam pewności, czy będzie to ostatni zabieg, ale ufam, że tak – dodaje mama Bartka.

Fot. Z profesorem Edwardem Malcem i docent Katarzyną Januszewską, którzy będą operować Bartka; z arch. Barbary Bodziony.

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.