Co zgłaszają Sądeczanie przez Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa?

Co zgłaszają Sądeczanie przez Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa?

Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

Dzięki temu narzędziu każdy może mieć realny wpływ na bezpieczeństwo w swojej okolicy, a Sądeczanie chętnie z niego korzystają. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa działa od 5 lat. Co najczęściej zgłaszają poprzez nią mieszkańcy naszego regionu?

Każde zgłoszenie naniesione na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa jest weryfikowane przez policję. Aby skorzystać z tego narzędzia, wystarczy wejść na stronę KMZB, zaznaczyć odpowiednie miejsce i wybrać jedną spośród 27 kategorii. Następnie można śledzić status swojego anonimowego zgłoszenia, który będzie się zmieniał z ,,weryfikacji” na „niepotwierdzone”, „potwierdzone”, „potwierdzone (wyeliminowane)” lub „potwierdzone (przekazane poza Policję)”.

Sądeczanie chętnie korzystają z aplikacji. Od 1 stycznia do 31 marca tego roku nanieśli na Mapę 746 zgłoszeń. 425, czyli 57% z nich, zostało potwierdzone. Prawdziwe najczęściej okazywały się zawiadomienia o wypalaniu traw (90%), nieprawidłowym parkowaniu (79%), dzikich wysypiskach śmieci (76%), przekraczaniu dozwolonej prędkości (59%) oraz o spożywaniu alkoholu w miejscach niedozwolonych (59%).

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa działa od września 2016 roku. Od tamtej pory do 20 kwietnia 2022 roku mieszkańcy Sądecczyzny nanieśli łącznie 12 425 zgłoszeń. Wszystkie zostały zweryfikowane.

– Z narzędzia należy korzystać w rozsądny sposób, ponieważ każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji. Istotne jest to, że mapa nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112 – podkreśla kom. Justyna Basiaga, Oficer Prasowa KMP w Nowym Sączu.

fot. KMP w Nowym Sączu

Czytaj też: Nowy Sącz. Straż pożarna i policja przy Alejach Piłsudskiego

WYBORY 2024

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama