Znamy zwycięzców konkursu ,,Pióro Splotu” [ZDJĘCIA]

Znamy zwycięzców konkursu ,,Pióro Splotu” [ZDJĘCIA]

Najlepsi młodzi poeci, poetki, pisarze i pisarki zostali już wyłonieni. 21 maja jurorzy zasiedli do zmagań z niełatwym zadaniem jakim było ocenienie 35 nadesłanych prac w konkursie ,,Pióro Splotu„. Dwudziesta edycja, podobnie jak poprzednie, zachwyciła poziomem nadesłanych tekstów oraz pomysłowością młodych twórców. Czyje prace okazały się zwycięskie? My już wiemy!

Pierwsza edycja konkursu miała miejsce w 2002 roku. Do tej pory zorganizowano ich dwadzieścia. Wzięło w nich udział aż 1793 osób. Spośród nadesłanych przez te lata 1944 prac 185 zostało nagrodzonych.

Więcej prac konkursowych nadesłano w kategorii junior (urodzeni w latach: 01.01.2009 r. – 31.12.2011 r.) niż senior (urodzeni w latach: 01.01.2005 r. – 31.12.2008 r.). Tematy prozatorskie cieszyły się większą popularnością. Na uznanie zasługuje duża różnorodność tematyczna prac. Jury w składzie: Andrzej Warzecha, Wojciech Molendowicz, Marek Rylewicz, Zofia Litawa wyłoniło zwycięzców. Oto oni:

KATEGORIA JUNIOR – POEZJA

III nagrodę otrzymuje: Kinga Chochlińska z Roztoki Brzeziny, pseudonim Hestia, za wiersze „Ciemna strona”, „Pułapka”, „Średnik”. Nagroda przyznana za świadomość pułapki, jaką zastawia na nas współczesny świat w postaci mediów społecznościowych.

II nagrodę otrzymuje: Anastasiia Tkachenko z Podłopienia, pseudonim Gwiazdeczka za wiersze „Życie”, „Miłość może”, „***”  oraz ex aequo
Magdalena Bodziony z Rytra, pseudonim Dalia, za wiersz „Frezje”. Nagrody przyznano za obserwację życia , umiejętność oddania radosnych chwil w ciekawe formie.

I nagrodę otrzymuje: Maja Matuła z Polan, pseudonim Mikasa, za wiersze „Jezioro”, „Obcy”, „Starość”. Nagroda przyznana za umiejętność opowiedzenia o prostych uczuciach w niebanalny sposób.

Nagrodzeni w kategorii Junior Poezja dodatkowo otrzymują nagrodę specjalną od Dobrego Tygodnika Sądeckiego w postaci biletów wstępu do Parku Rozrywki Rabkoland.

 

KATEGORIA JUNIOR – PROZA

III nagrodę otrzymuje: Gabriela Sara z Podłopienia, pseudonim Gabi, za utwór „Kwiat wiśni”. Nagroda przyznana za ciekawą opowieść, konsekwentnie realizowany pomysł i piękne zdania.

II nagrodę otrzymuje: Antonina Bober z Gabonia, pseudonim Tonia,  za utwór „To wszystko przez piłkę…?”. Nagroda przyznana za wzruszającą opowieść o tęsknocie i samotności oraz problemach rodzinnych.

I nagrodę otrzymuje: Martyna Długosz z Nowego Sącza, pseudonim Martysia, za utwór „List”. Nagroda przyznana za wplecenie syndromu wojny w bardzo osobistą opowieść wzbogaconą w dodatkowe walory.

Wyróżnienia:
Julia Sutor z Gabonia, pseudonim Magik, za opowiadanie „Dawne czasy”.
Iga Krzysztoń z Nowego Sącza, pseudonim Groszek, za opowiadanie „Na długo, ale nie na zawsze”.
Kalina Gucwa z Brzeznej, pseudonim Chaos, za opowiadanie „Zbyt wiele”.
Wyróżnienia specjalne od Dobrego Tygodnika Sadeckiego – nagrodą są podwójne bilety do kina Helios:
Oliwia Rams z Nowego Sącza, pseudonim Oliv, za opowiadanie „Mówić też trzeba umieć”.
Emilia Bomba z Librantowej, pseudonim Siatkarka, za opowiadanie „Telefonofobia”.

 

KATEGORIA SENIOR – POEZJA

III nagroda: nie przyznano
II nagroda: nie przyznano

I nagrodę otrzymuje: Weronika Mikołajczyk z Nowego Sącza, pseudonim Noemi, za wiersze „Chłopcze Z Warszawy”, „List do Nieba”, „Ciała martwe, ciała żywe”
Oraz ex aequo
Katarzyna Łabuda z Krynicy Zdroju, pseudonim Katherine Keating, za wiersze „Tylko Mojry wiedziały”, Z progu”, „Obraz swojej młodości”.

,,Nagrody przyznana za dojrzałość, dobór słów, wrażliwość, przemyślenia. Jury było pod wrażeniem i jednogłośnie zdecydowało o przyznaniu I miejsca ex-eqouo” czytamy w werdykcie Jury.

 

KATEGORIA SENIOR – PROZA

III nagrodę otrzymuje: Iwona Gargas z Mystkowa, pseudonim Sheldon, za opowiadanie „Tajemnica twierdzy Tower”. Nagroda przyznana za inspirowanie się innymi dziełami, wiedzę i częste odwiedziny w bibliotece.

II nagrodę otrzymuje: Zofia Sławecka z Piwnicznej Zdroju, pseudonim Merida, za opowiadanie „Jak rybka”. Nagroda przyznana za prawdziwą historię sportowca, który wszystko poświęca i nagle coś mu przerywa plany. Autor chodzi po ziemi.

I nagrodę otrzymuje: Anita Smoleń z Limanowej, pseudonim Lawenda, za opowiadanie „Gwiazda. Dopóki walczysz, zwyciężasz”. Nagroda przyznana za mocno osadzone w realiach, prawdziwe, realistyczne opowiadanie wpisane w życie młodego człowieka.

Wyróżnienie:
Anna Lipka ze Starego Sącza, pseudonim Narrator za „Opowieść”.

 

Gratulujemy!

 

 

fot. organizatorzy konkursu ,,Pióro Splotu”

Czytaj też:

Nowy film sądeckiego reżysera Michała Węgrzyna. Projekt stworzony… telefonem [VIDEO]

Reklama