Co to jest hot stamping?

Co to jest hot stamping?

Hot stampingiem nazywamy proces przemysłowy, w którym wzór lub obraz jest tłoczony na powierzchni za pomocą ciepła i ciśnienia.

Hot stamping jest powszechnie używany do wytwarzania przedmiotów metalowych, gumowych, skórzanych i plastikowych. Hot stamping jest zwykle wykonywany na produktach takich jak:

  • koszulki,
  • kubki
  • inne przedmioty.

Prasa termiczna przy wysokiej temperaturze wywiera nacisk na materiał, aby atrament przylegał do produktu. Proces hot stampingu może być stosowany zarówno do logo, jak i tekstuHot stamping jest jedną z metod uszlachetniania druku i jest stosowany np. w produkcji wizytówek.

Przeczytaj również: Jakie są metody uszlachetniania druku

Hot stamping istnieje od lat, ale ostatnio stał się popularny wraz z rozwojem druku 3D oraz ze względu na jego przystępność cenową, a także możliwość oferowania niestandardowych projektów przy niewielkim wysiłku.

Czym jest hot stamping – historia

Hot stamping to proces, w którym rozgrzana metalowa matryca z wytłoczonym wzorem jest wciskana w plastikową powierzchnię. Hot stamping jest wykorzystywany od wielu lat do tworzenia logo i brandingu na produktach z tworzyw sztucznych.

Pierwszy patent na hot stamping został złożony w 1887 roku przez George’a H. Browna, który stworzył pierwszą nowoczesną maszynę do hot stampingu. Patent został przyznany w 1890 roku i Brown założył firmę George H. Brown Company, która produkowała maszyny do hot stampingu od 1894 do 1974, kiedy została przejęta przez Avery Products Corporation.

Firma Avery kontynuowała produkcję maszyn do hot stampingu w Ameryce Północnej i Europie do 2012 roku, kiedy to sprzedała oddział firmie DYMO Label Software Incorporated z Dallas w Teksasie, która kontynuuje produkcję i sprzedaż maszyn do hot stampingu.

Na czym polega hot stamping?

Hot stamping to proces polegający na użyciu podkładki, wykonanej z materiału przewodzącego ciepło, do stemplowania na gorąco, do nakładania tuszu lub farby na przedmiot. Jest często używany do tworzenia niestandardowych etykiet do nadruku lub naklejek winylowych do nadruku. Głównym celem hot stampingu jest stworzenie wrażenia ręcznego malowania i personalizacji, dzięki czemu idealnie nadaje się do personalizacji przedmiotów za pomocą logo, imienia, inicjałów i nie tylko.

Proces hot stampingu jest stosunkowo prosty. Standardowy proces tłoczenia na gorąco rozpoczyna się od podgrzania materiału do tłoczenia do wysokiej temperatury, a stempel jest mocno dociskany do powierzchni papieru, który można wysuszyć lub zwilżyć wodą lub klejem. Nadmiar ciepła i ciśnienia jest usuwany z papieru i schładza się, utrwalając wzór na powierzchni papieru.

Rodzaje hot stampingu

Istnieją dwa rodzaje hot stampingu – mechaniczne i cyfrowe.

  1. W tłoczeniu mechanicznym na gorąco stosowane są stemple, które są podgrzewane poprzez przyłożenie nacisku na matrycę. Ciśnienie powoduje, że metal nagrzewa się, a następnie schładza, aby stworzyć wzór na powierzchni.
  2. Cyfrowe tłoczenie na gorąco wykorzystuje obraz, który jest skanowany na podłożu, takim jak papier, plastik lub metal, przy użyciu materiałów światłoczułych, takich jak fotopolimery lub atrament światłoczuły, które można nanosić za pomocą ciepła za pomocą drukarki laserowej.

Co to jest folia do tłoczenia na gorąco?

Folia do tłoczenia na gorąco to cienka folia metaliczna, którą można nakładać na papier, plastik lub inne materiały. Folia samoprzylepna jest odporna na wysokie temperatury i może być stosowana w maszynach do termodruku. Jest to niedrogi i łatwy sposób na wykonanie różnych kształtów i wzorów na powierzchniach. Służy również do pakowania, metek i etykiet.

Folie dyfrakcyjne i metaliczne do tłoczenia na gorąco

Folie metaliczne i dyfrakcyjne są używane do tworzenia warstwy powierzchni odbijającej światło, która jest nakładana na przedmiot. Powierzchnię tworzy się poprzez zastosowanie różnych kolorów oraz kilku warstw folii, co tworzy atrakcyjny wzór na zadrukowanej powierzchni.

Folie te stosowane są w różnych gałęziach przemysłu, takich jak

  • moda,
  • biżuteria
  • dekoracja.

Dyfrakcyjne folie można łatwo nakładać z ciepłą lub zimną wodą. Folie metaliczne można nakładać za pomocą ciepłego lub zimnego powietrza – jest to metoda sucha.

Folia dyfrakcyjna i metaliczna do tłoczenia folią na gorąco jest zwykle wykonana z aluminium, miedzi, srebra, złota, stopu miedziowo-niklowego, stopu niklowo-miedziowego, stali nierdzewnej lub stopów tytanu.

Folia dyfrakcyjna to cienka folia metalowa używana do tłoczenia na gorąco w celu uzyskania posrebrzanych wydruków. Folie są często używane na kartach, prezentach i innych materiałach drukowanych. Zastosowanie folii dyfrakcyjnych jest postrzegane jako sposób na uczynienie powierzchni produktu bardziej atrakcyjną i interesującą dla konsumentów.

Folie perłowe do termodruku

Folie perłowe do termodruku to rodzaj folii wykorzystywanej w produkcji biżuterii. Jest ona zwykle wykonana z powłoką ze srebra lub złota na powierzchni.

Nadruk na perłach na gorąco to proces nadruku na powierzchni perły. Odbywa się to za pomocą źródła ciepła, takiego jak żelazko lub prasa termiczna, w celu przeniesienia atramentu z powierzchni podłoża na powierzchnię perły.

Druk na perłach na gorąco jest zwykle wykonywany w małych partiach, ale dzięki tej technice osiągnięto masową produkcję. Proces może być wykorzystywany do wielu celów; może być stosowany w biżuterii i projektowaniu mody, a także do efektów specjalnych w filmie i telewizji.

Artykuł partnera

 

Czytaj również: Jakie korzyści daje pływanie

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about Ewa Novel

Finał Szansy na sukces tuż, tuż. Co jeszcze przed Ewą na parę godzin przed jej wystąpieniem ?

Play Video about Ewa Novel w Szansie na sukces

Ostatnie przygotowania Ewy do finału Szansy na sukces. Zobacz co tam się działo…  Dostępne tylko u nas 😉 

Play Video about Jubiler Sezam Nowy Sącz

Jubiler Sezam – majówka rabatów

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.