Ciemności kryją ziemię czyli... projekt edukacyjny dla nauczycieli i uczniów

W siedzibie Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Nowym Sączu miało miejsce pierwsze spotkanie nauczycieli  w ramach projektu edukacyjnego „Ciemności kryją ziemię”.  Przedsięwzięcie jest realizowane dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Małopolski.

wsb3

Jego ideą jest  poszerzenie wiedzy nauczycieli i uczniów o Holokauście i działaniach Polaków, którym przyznano tytuł Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Nauczanie o Holokauście jest nie tylko przekazywaniem wiedzy o wydarzeniach z minionego wieku, ale stanowi również zadanie wychowawcze i wyzwanie moralne. Pozwala  na dyskusję  o ludzkich postawach oraz ich uwarunkowaniach, dotyka podstawowych wartości w życiu człowieka, jest również ważnym materiałem pozwalającym na kształtowanie postaw tolerancji i otwartości.

Projekt będzie trwał dwa lata. Rozpoczyna się konferencjami w wybranych miastach województwa. Odbywają się one kolejno w  Nowym Sączu, Nowym Targu (20.10), Krakowie (06.10), Tarnowie (29.09), Chrzanowie (13.10). .

Zainteresowanych tematyką zapraszamy do udziału w tych seminariach W dalszej kolejności przewidziana jest podróż studyjna dla nauczycieli, realizacja własnego pomysłu na edukację o Holokauście i wyjazd uczniów na wycieczkę edukacyjną.

Spotkanie w Nowym Sączu zgromadziło liczne grono nauczycieli przedmiotów humanistycznych. Podczas  seminarium prof. Dariusz Libionka  zaprezentował wykład  „Akcja Reinhardt – sprawcy, ofiary, świadkowie”.  Pani dr Martyna Grądzka-Rejak  omówiła różne aspekty życia codziennego kobiet podczas okupacji. Część wykładową zakończyła pani Marta Janczewska przejmującym referatem  p.t. „«Są dwie wojny – głodowa i wojna od kul. Wojna głodowa jest gorsza...» Głód w getcie jako element eksterminacji pośredniej”. Na zakończenie dr Łukasz Połomski poprowadził warsztaty jak szkoła może stać się lokalnym centrum pamięci historycznej, a  pani Edyta Danielska wspólnie z uczestnikami pracowała metodą sokratejską nad tekstami o tematyce shoah.

materiał partnera

MAGIK MAŁA

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.