Ciąg dalszy batalii o poprawę jakości powietrza w Nowym Sączu

Sądeckie Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej czekają zmiany. Wczorajsze posiedzenie wyjazdowe Komisji Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, które odbyło się w Nowym Sączu było okazją do zwiedzenia MPEC, do rozmów o stanie powietrza oraz o możliwościach poprawy w ramach programu rządowego "Czyste powietrze".

wsb3

-Dziękuje wszystkim za to, że właśnie tutaj- w Nowym Sączu taka dyskusja się odbyła. Nasze miasto stoi przed wielkimi wyzwaniami. Jesteśmy niestety w czołówce polskich miast jeżeli chodzi o zanieczyszczenie powietrza, dlatego musimy podjąć w tej kwestii zdecydowaną walkę. Będzie nam więc potrzebne wsparcie w ramach rządowego programu "Czyste powietrze"- mówił prezydent Ludomir Handzel

Jak przyznała podczas konferencji prasowej Anna Paluch, zastępca przewodniczącego Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, sądecki MPEC wymaga wsparcia i działań inwestycyjnych, a rząd potrzebuje partnerów do współpracy ze stron samorządów.

- Jestem przekonana, w Kotlinie Sądeckiej będziemy mogli liczyć na dobrą współpracę samorządu miasta i wszystkich okolicznych gmin - dodała.

W obradach Komisji uczestniczyli: podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska Sławomir Mazurek, zastępca głównego inspektora ochrony środowiska - Marek Surmacz i wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej- Artur Michalski. Na spotkaniu obecni byli także włodarze sądeckich miast i gmin.

-Sądecki MPEC korzysta już ze środków pomocowych. Zostały podpisane umowy na dofinansowanie modernizację istniejącego systemu ciepłowniczego i sieci ciepłowniczej. W planach jest też nabór kolejnych wniosków na modernizacje sieci ciepłowniczej i dostosowanie jej do efektywnego systemu energetycznego - mówił Artur Michalski.

Jak dodał - jest to kluczowe w kwestii rozwoju sądeckiego MPEC i stworzenia możliwości powszechnego korzystania z najlepszego źródła ciepła czyli systemowego, które znacznie ogranicza emisję spalin.

 

WIŚMAŁA2020

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.