Chełmiec dostał trzecią szansę na status miasta

Początkiem grudnia pisaliśmy na naszych łamach, iż historia zatoczyła koło i rozegrał się  ponownie ten sam scenariusz: szansę na uzyskanie statusu miasta wydarto Chełmcowi niemal w ostatniej chwili. Znów głównym powodem były wątpliwości co do przeprowadzonych w 2017 roku konsultacji społecznych oraz list radych gminy, którzy apelowali o uchylenie przepisu dotyczącego przekształcenia wsi w miasto.

Jednak nie wszystko stracone. Kilka dni temu w rozmowie z ,,Dobrym Tygodnikiem Sądeckim" Marek Wójcik - ekspert Związku Miast Polskich, były podsekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji, zapewnił, iż Chełmiec dostanie kolejną szansę. Tak też się stało.

- Na posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu, które obyło się w grudniu miała miejsce burzliwa dyskusja na ten temat. Przygotowywany był projekt nowego rozporządzenia, które likwidowało całkowicie szanse Chełmca na przekształcenie w miasto. Udało mi się jednak przekonać uczestników dyskusji, aby dać Chełmcowi szansę i przedłużyć okres zawieszenia tej sytuacji o kolejny rok - tłumaczył.

W Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej 27 grudnia zostało opublikowane rozporządzenie podpisane przez szefa Rady Ministrów, czyli premiera Mateusza Morawieckiego, w którym czytamy, iż z dniem 1 stycznia 2020 nadaje się status miasta miejscowości Chełmiec w powiecie nowosądeckim. Czy tym razem się uda?

Chełmieckie deja vu. Miał być status miasta, jest rozporządzenie w ostatniej chwili

MAGIK MAŁA

2 comments

  1. Pierro 5 Styczeń, 2019 at 13:04 Odpowiedz

    To taka zabawa w kotka i myszkę – przez kolejny rok Stawiarski nie kiwnie palcem, bo rząd mu obiecał, a rząd po raz kolejny odroczy decyzję z powodu sposobu przeprowadzenia konsultacji społecznych. I tak się będą ganiać w berka. Zamiast tego, ktoś powinien zastanowić się nad zasadnością takich zmian – czy tworzenie miasteczka u boku NS ma w ogóle sens?

Wypowiedz się w tej sprawie