Chełmiec dostał trzecią szansę na status miasta

Początkiem grudnia pisaliśmy na naszych łamach, iż historia zatoczyła koło i rozegrał się  ponownie ten sam scenariusz: szansę na uzyskanie statusu miasta wydarto Chełmcowi niemal w ostatniej chwili. Znów głównym powodem były wątpliwości co do przeprowadzonych w 2017 roku konsultacji społecznych oraz list radych gminy, którzy apelowali o uchylenie przepisu dotyczącego przekształcenia wsi w miasto.

Jednak nie wszystko stracone. Kilka dni temu w rozmowie z ,,Dobrym Tygodnikiem Sądeckim” Marek Wójcik – ekspert Związku Miast Polskich, były podsekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji, zapewnił, iż Chełmiec dostanie kolejną szansę. Tak też się stało.

– Na posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu, które obyło się w grudniu miała miejsce burzliwa dyskusja na ten temat. Przygotowywany był projekt nowego rozporządzenia, które likwidowało całkowicie szanse Chełmca na przekształcenie w miasto. Udało mi się jednak przekonać uczestników dyskusji, aby dać Chełmcowi szansę i przedłużyć okres zawieszenia tej sytuacji o kolejny rok – tłumaczył.

W Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej 27 grudnia zostało opublikowane rozporządzenie podpisane przez szefa Rady Ministrów, czyli premiera Mateusza Morawieckiego, w którym czytamy, iż z dniem 1 stycznia 2020 nadaje się status miasta miejscowości Chełmiec w powiecie nowosądeckim. Czy tym razem się uda?

Chełmieckie deja vu. Miał być status miasta, jest rozporządzenie w ostatniej chwili

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.