Chasydzi pielgrzymują w Nowym Sączu [FILM]

Chasydzi pielgrzymują w Nowym Sączu [FILM]

Odwiedziny społeczności chasydów w Nowym Sączu, a także ich pielgrzymowanie do ohelu na cmentarzu Żydowskim nie są niczym nadzwyczajnym. Jednak sposób celebrowania wiary, obrzędy i modlitwa, to nie jest widok dostępny dla każdego.

Obecnie w naszym mieście przebywa spora grupa chasydów, którzy odwiedzają grób ważnej dla nich postaci cadyka Chaima Halberstama. Był on rabinem na Sądecczyźnie i twórcą jednej z głównych uczelni talmudycznych w Galicji. W swojej lokalnej społeczności wprowadził charakterystyczną cechę, czyli ultrakonserwatywne podejście do spraw religijnych oraz skromny, a wręcz ascetyczny styl życia. Zmarł 19 kwietnia 1876 roku i został pochowany na cmentarzu przy ulicy Rybackiej.

Chaim Halberstam był założycielem dynastii cadyków Sanz. Jego synowie przewodzili wspólnotom chasydów w innych miastach – Ezechiel Szraga w Sieniawie, Baruch w Gorlicach, Dawid w Chrzanowie. Dynastię cadyków w Nowym Sączu kontynuowali kolejno: Aaron (1826 -1903), Mosze (zm. 1906), zięć Chaima Icchak Tobiasz z Głogowa Małopolskiego (zm. 1927), Józef Menachem (zm. 1935). Ostatniego sądeckiego cadyka Mordechaja Zeewa Halberstama w 1942 roku zamordowali naziści. – Wikipedia

Chasydzi stronią od publicznego celebrowania, a także niezbyt chętnie pozwalają się fotografować i filmować, więc widok ich śpiewających w ohelu nie jest zbyt powszechny. Taki moment uwieczniono jednak na filmie, a następnie opublikowano w mediach społecznościowych Sądeckiego Sztetlu:

Film: Sądecki Sztetl / Foto: Adrian Maraś

Czytaj także: Łukasz Połomski wyjaśnia, czym jest „Szlak Nadziei” [FILM]

Reklama