Cena za śmieci dla nowosądeczan bez zmian. Po burzliwej dyskusji odrzucono pomysł części radnych

Cena za śmieci dla nowosądeczan bez zmian. Po burzliwej dyskusji odrzucono pomysł części radnych

Projekt uchwały, złożony przez radnych z klubu PiS – Wybieram Nowy Sącz, który miał uchylić lipcową uchwałę dotyczącą podwyżki cen za wywóz odpadów komunalnych, nie spotkał się z aprobatą większości rajców. Dyskusji na ten temat poświęcono znaczną część wtorkowej XXXIV Sesji Rady Miasta Nowego Sącza.

Pod koniec lipca radni większością głosów zadecydowali o zmianie stawek za wywóz odpadów komunalnych od mieszkańców. Oznacza to między innymi, że od początku września nowosądeczanie zapłacą za śmieci 19 złotych od osoby. Jednak Regionalna Izba Obrachunkowa zakwestionowała część nowej uchwały (o czym informowaliśmy TUTAJ).

Ponadto, jak argumentowali radni PiS – Wybieram Nowy Sącz, prezydent Ludomir Handzel nie przedstawił żadnych wyliczeń, na podstawie których ustalono nową stawkę w wysokości 19 złotych. To miał być główny powód złożenia przez nich projektu uchwały uchylającej tę podjętą 28 lipca.

Chcemy przywrócić stawkę 7,50 zł na czas określony, do czasu wypracowania faktycznej stawki – mówiła radna Teresa Cabała. Jak zaznaczyła, rajcy nie otrzymali od prezydenta planu naprawczego spółki NOVA.

Podczas dyskusji prezydenta Ludomira Handzla reprezentował jego zastępca, Artur Bochenek.

Ustawodawca narzuca na poszczególne gminy obowiązek bilansowania przychodów, które pochodzą od mieszkańców oraz od przedsiębiorstw gospodarowania śmieciami, z wydatkami miasta, które są ponoszone na zagospodarowanie odpadów stałych – poinformował wiceprezydent. – Przyjmując stawkę w kwocie 7,50 zł od osoby, takie bilansowanie jest absolutnie niemożliwe i po pierwsze, naraża budżet miasta na milionowe straty, a po drugie, naraża na odpowiedzialność prawną zarówno organ przyjmujący taką uchwałę, czyli Radę, jak i organ wykonujący taką uchwałę, czyli Urząd Miasta – dodał.

Artur Bochenek zaznaczył również, że rozmowa nie toczy się wokół spółki NOVA, a wokół pieniędzy, które miasto musi pozyskać na gospodarowanie i transport odpadów komunalnych.

Musimy dyskutować o NOVA z prostych przyczyn – państwo bazujecie na kosztach z NOVA przyjmując tę stawkę [19 zł za osobę – przyp. autorki] – odpowiedziała na to Teresa Cabała.

[Co ważne, 28 września ma zostać rozstrzygnięty przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów w mieście i nie jest oczywistym, że wygra go miejska spółka].

Po paru godzinach przystąpiono do głosowania. Wyniki przedstawiają się następująco:

Za uchyleniem uchwały z 28 lipca zagłosowało dziewięciu radnych z klubu PiS – „Wybieram Nowy Sącz”: Teresa Cabała, Artur Czernecki, Barbara Jurowicz, Michał Kądziołka, Janusz Kwiatkowski, Iwona Mularczyk, Andrzej Pancerz, Wojciech Piech i Maciej Rogóż.

Powrotowi do poprzednich stawek sprzeciwili się radni Koalicji Nowosądeckiej, Koalicji Obywatelskiej, a także radni niezrzeszeni: Leszek Gieniec, Jakub Prokopowicz, Maciej Prostko, Krzysztof Ziaja, Grzegorz Fecko, Tadeusz Gajdosz, Józef Hojnor, Krystyna Witkowska, Leszek Zegzda, Dawid Dumana i Grzegorz Ledziński.

Co ciekawe, od oddania głosu wstrzymał się Krzysztof Głuc i Krzysztof Dyrek, natomiast Ilona Orzeł nie zagłosowała.

fot. ilustr. pixabay.com

 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about WOPR Bartkowa - Posadowa

Promesy dla jednostek WOPR z Małopolski. Jak przysłużą się ratującym nam życie?

Play Video about Enklawa Starosądecka

Enklawa Starosądecka – wygodne i nowoczesne mieszkania w Starym Sączu

AFTERMOVIE z SUMMER SĄCZ FESTIVAL w WSB-NLU! //SMOLASTY | OTSOCHODZI | MARGARET | BARANOVSKI

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.