Były dyrektor sądeckiego sądu z zarzutem przyjęcia 170 tys. zł korzyści majątkowej

Były dyrektor sądeckiego sądu z zarzutem przyjęcia 170 tys. zł korzyści majątkowej

Prokuratura zarzuca Józefowi K. – pełniącemu do niedawna funkcję Dyrektora Sądu Okręgowego w Nowym Sączu przyjęcie korzyści majątkowej w kwocie co najmniej 170 tysięcy 500 złotych.

Według oskarżycieli miała to być rzekoma zapłata za wykonanie prac zleconych, które  w rzeczywistości nie były zrealizowane, bądź obejmowały zakres prac wykonanych w ramach obowiązków służbowych.

Podobne zarzuty usłyszało w tym tygodniu dziewięciu innych szefów polskich sądów zatrzymanych w związku ze sprawą „przywłaszczenia prawie 25 milionów złotych na szkodę Sądu Apelacyjnego w Krakowie”.

W toku śledztwa ustalono ponadto, że podejrzani dyrektorzy sądów, wspólnie z innymi podejrzanymi w tej sprawie, brali udział w tzw. praniu brudnych pieniędzy. Dochodziło do tego poprzez podpisywanie fikcyjnych umów oraz poświadczających nieprawdę rachunków potwierdzających ich realizację, a także posługiwanie się tymi dokumentami. (…) Dotychczas w toku śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Regionalną w Rzeszowie dotyczącego przywłaszczenia prawie 25 milionów złotych na szkodę Sądu Apelacyjnego w Krakowie prokuratorskie zarzuty usłyszało już 16 osób, w tym wiele osób pełniących kierownicze funkcje w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie oraz w Centrum Zakupów Dla Sądownictwa w Krakowie. Zarzuty usłyszeli również przedsiębiorcy, którzy wystawiali na rzecz Sądu Apelacyjnego w Krakowie fikcyjne faktury VAT i inne dokumenty poświadczające rzekome wykonanie zleceń na rzecz tego sądu w celu uzyskania nienależnych środków pieniężnych. Sprawa ma charakter rozwojowy. Niewykluczone są kolejne zatrzymania i zarzuty.” – czytamy na stronie internetowej Prokuratury Krajowej.

źródło: PK

fot. ilustracyjne: pixabay’

O sprawie informowaliśmy w tekście:

Były dyrektor Sądu Okręgowego w Nowym Sączu zatrzymany w sprawie dotyczącej korupcji

Share on twitter
Share on facebook