Sądeczanin Michał Pasiut zdobył srebrny medal w sprincie na Mistrzostwach Polski!

74. Mistrzostwa Polski Seniorów i Juniorów w Zjeździe rozegrane w Szczawnicy w miniony weekend (21-22 października) zgromadziły na starcie 74 osady z 17 klubów oraz 13 weteranów. Michał Pasiut, niegdyś wychowanek nowosądeckiego Startu, dziś  zawodnik Akademickiego Związku Sportowego AWF Kraków, zdobył srebrny medal.

Wydłużona w porównaniu z ubiegłym rokiem do ok. 4 km trasa ze szczawnickiej przystani kajakowej do końca toru slalomowego przy parku linowym była wymagająca w początkowym, środkowym i końcowym fragmencie. Sprint był równie trudny. 350-metrowa trasa od przystani kajakowej do skały z góralem przy wjeździe do Szczawnicy – „Kotuńki” – sprawiła wiele trudności szczególnie mniej doświadczonym zawodnikom. Stan wody w Dunajcu po kilkutygodniowej suszy przed rozpoczęciem Mistrzostw był niski i pozwolił na rozegranie zawodów w dobrych warunkach.

Na starcie stanęli olimpijczycy z Rio w konkurencji C-1 Grzegorz Hedwig z Nowosądeckiego Startu oraz osada C-2 Piotr Szczepański – Marcin Pochwała, którzy potwierdzili olimpijską formę wygrywając zarówno w zjeździe jak i sprincie. Natalia Pacierpnik, kolejna uczestniczka igrzysk w Rio, zdobyła srebrny medal.

Klasą dla siebie w konkurencji K-1 mężczyzn był olimpijczyk z Aten Grzegorz Polaczyk, który zdobył złoty medal indywidualnie w zjeździe na długim dystansie, w sprincie, jak również w zespole z braćmi Mateuszem i Rafałem. W sprincie braci Polaczyków – Grzegorza i Mateusza, rozdzielił Michał Pasiut wychowanek trenera Zbigniewa Bobrowskiego z nowosądeckiego Startu, trenujący od kilku lat z Januszem Żyłką – Żebrackim w AZS-AWF Kraków, który potwierdził świetną dyspozycję w tym sezonie i zdobył srebrny medal.

Weterani walczyli o tytuły i medale na tej samej trasie co ich o kilka, kilkanaście, a w przypadku Mariana Gonciarza – o kilkadziesiąt lat młodsi zawodnicy. Udowodnili wszystkim, a przede wszystkim sobie, że wiek nie stoi na przeszkodzie aktywności. We wspaniałej formie ukończyli trasę zjazdu.

Organizatorem zawodów był Nowosądecki Okręgowy Związek Kajakowy, Klub Sportowy „Pieniny” Szczawnica przy wsparciu finansowym Polskiego Związku Kajakowego.

Zawody zapowiadaliśmy: W najbliższy weekend w Szczawnicy moc kajakarskich emocji!