Bocheński, Bartuś, Mularczyk powalczą o głosy w naszym regionie. To dopiero początek listy

Bocheński, Bartuś, Mularczyk powalczą o głosy w naszym regionie. To dopiero początek listy

Kampania wyborcza nabiera rumieńców. Nic dziwnego, bo do ostatecznego ,,starcia” pozostało mniej niż dwa miesiące. Kolejne partie prezentują swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. W zeszłym tygodniu PiS przypieczętowało oficjalną listę dla okręgu małopolsko-świętokrzyskiego. Kilka dni później, w ślad za partią rządzącą, ,,nowa” siła polityczna Roberta Biedronia ,,Wiosna” ujawniła nazwiska osób, które powalczą 26 maja o głosy, a co za tym idzie – o mandaty eurodeputowanych. W przedstawianych propozycjach nie zabrakło osób z Sądecczyzny i powiatu gorlickiego. 

Jako pierwsza karty na stół wyłożyła partia Jarosława Kaczyńskiego ,,Prawo i Sprawiedliwość”. Już 19 lutego Komitet Polityczny ugrupowania przedstawił ,,lokomotywy”, czyli jedynki i dwójki na listach w poszczególnych województwach. Bez większego zaskoczenia przyjęto już wcześniej zapowiadaną informację, iż pierwszą kandydatką w okręgu małopolsko-świętokrzyskim będzie była premier, a obecna wicepremier Beata Szydło. Na tej samej liście znalazł się również Patryk Jaki – wiceminister  sprawiedliwości, który w ubiegłorocznych wyborach samorządowych ubiegał się o prezydenturę w Warszawie.

– Wierzę, że ta drużyna zrobi rzeczywiście dobry rezultat, a chcemy w europarlamencie załatwić dużo ważnych spraw dla Polski. Naszym celem jest zwycięstwo – i w tych wyborach i tych jesiennych – mówiła wówczas wicepremier Beata Szydło  podczas spotkania z dziennikarzami.

Jeszcze tego samego dnia pojawiła się pełna, ale nieoficjalna lista dla ww. okręgu przekazywana w kuluarach, na której znajdowały się nazwiska dziesięciu osób, w tym dwóch z naszego regionu: poseł Barbary Bartuś oraz posła Wiesława Janczyka. Niemałym zaskoczeniem był brak na niej posła Arkadiusza Mularczyka, który do momentu pojawienia się oficjalnej listy, nie komentował sprawy.

Niemal równo miesiąc później, wicepremier Beata Szydło oficjalnie przedstawiła dziesięciu kandydatów, którzy z namaszczenia Prawa i Sprawiedliwości powalczą o jak największa liczbę mandatów w okręgu małopolsko-świętokrzyskim. Te dwa zestawienia różniły się jedynie nazwiskami znajdującymi się na pozycji nr 9 i 10. Wcześniej obstawiano, iż ,,dziewiątką” będzie wywodzący się z Limanowszczyzny poseł Wiesław Janczyk , a po nim poseł Maria Zuba. Jednak oficjalnie miejsce Janczyka zajął Mularczyk, a Zuby – Anna Krupka.

Lista kandydatów PiS w okręgu nr 10. (małopolsko-świętokrzyskim): Beata Szydło, Ryszard Legutko, Patryk Jaki, Dominik Tarczyński, Włodzimierz Bernacki, Barbara Bartuś, Elżbieta Duda, Michał Cieślak, Arkadiusz Mularczyk, Anna Krupka.

– Dla mnie to duży zaszczyt i wyróżnienie reprezentować nasz region w wyborach – mówił podczas konferencji prasowej Arkadiusz Mularczyk. Podkreślał, iż będzie dążył do tego, aby uzyskać dla Nowego Sączu środki na połączenia transgraniczne, m.in: drogowe i kolejowe. Zapowiedział również starania zmierzające do wyrównania poziomu życia obywateli całej Europy.

Sądeczanin siódemką na listach ,,Wiosny” Roberta Biedronia 

Tak jak już pisaliśmy końcem stycznia br., były parlamentarzysta i prezydent Słupska Robert Biedroń zbudował struktury swojej partii w całej Polsce, również w Nowym Sączu. Mimo, iż sondaże mu sprzyjały, nie walczył w wyborach samorządowych o reelekcję w Słupsku, a końcem listopada ubiegłego roku zrezygnował także z mandatu radnego, by w pełni zaangażować się w tworzenie nowej siły politycznej, która ma być ,,alternatywą dla partii Prawa i Sprawiedliwości oraz Platformy Obywatelskiej”. Konwencja założycielska ,,Wiosny” odbyła się 3 lutego w Warszawie.

27 marca, a więc w ubiegłą środę ,,młodziutka” partia przedstawiła swoją ,,dziesiątkę” m.in. dla okręgu małopolsko-świętokrzyskiego. Na siódmej pozycji uplasował się mieszkający w Łabowej Jakub Bocheński, wcześniej związany z Ruchem Janusza Palikota.

– Przed nami ciężka kampania, podczas której będziemy udowadniać, że południe Małopolski, to prawdziwie europejski region, a takie miasta, jak mój ukochany Nowy Sącz, chcą być w Europie. Eurowiosna na dobre wystartowała na Sądeczczyźnie! – napisał kandydat do Parlamentu Europejskiego Jakub Bocheński.

Jeszcze przed oficjalnym ogłoszeniem jego kandydatury, 20 marca, podczas konferencji prasowej na nowosądeckim rynku, podkreślał, że po blisko trzydziestoletniej wojnie polsko – polskiej, którą zafundowały społeczeństwu największe partie polityczne, ,,ludzie mają dość”.

– Są tym znudzeni i mają dość słuchania obietnic bez pokrycia. Robert Biedroń ponad rok temu rozpoczął objazd po całym kraju. Odwiedził największe miasta w i rozmawiał z Polakami na temat ich problemów. Tak powstał program „Umowa Roberta Biedronia”, który zaprezentowano początkiem lutego w Warszawie i który  jest odpowiedzią na zdiagnozowane wśród obywateli problemy – mówił koordynator regionalny Jakub Bocheński. 

Lista kandydatów ,,Wiosny” w okręgu nr 10. (małopolsko-świętokrzyskim): Maciej Gdula, Małgorzata Diana Marenin, Tomasz Terlecki, Anna Noworyta, Jacek Jabłoński, Bogusława Długosz, Jakub Bocheński, Maria Wilczyńska, Tomasz Leśniak. Zestawienie kandydatów Wiosny w okręgu nr 10. kończy Lilija Twardosz.

Niebawem pojawią się nazwiska kandydatów z innych partii. Na dzień dzisiejszy Koalicja Europejska ujawnia jedynie, iż w okręgu małopolsko-świętokrzyskim ,,jedynką” zostanie europosłanka Platformy Obywatelskiej Róża Thun. Mają pojawić się również: Bogusław Sonik, Jagna Marczułajtis, czy Adam Cyrański. Wkrótce się okaże, który kandydat z naszego regionu powalczy o głosy sądeczan.

Fot. Jakub Bocheński/
materiały wyborcze/
PiS/ Wiosna/
oficjalny profil: posłanki Barbary Bartuś/
posła Arkadiusza Mularczyka

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

WAŻNE !

Najlepszy kierowca Małopolski 2022. Kto został zwycięzcą?

Play Video about Gmina Stary Sącz

Rozbudowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej na terenie Gminy Stary Sącz

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.