Błękitny węgiel wkrótce dotrze do Nowego Sącza. Czy mieszkańców na niego stać?

Tajemniczo brzmiące ,,kawałkowe paliwo bezdymne”, czy też prościej – błękitny węgiel, pod koniec stycznia dotrze do Nowego Sącza. Pierwsza dostawa wyniesie 40 ton ekologicznego, wysokoenergetycznego paliwa. Węgiel będzie można kupić w cenie promocyjnej, tylko czy mieszkańców na niego stać, choćby ze zniżką?

Tona błękitnego węgla ma kosztować 1200 zł i jak podkreśla dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Grzegorz Tabasz – To cena promocyjna.

Jeśli zainteresowanie mieszkańców będzie duże, to być może w przyszłości dojdzie do kolejnych dostaw.

Błękitny węgiel wydziela przy spalaniu zdecydowanie mniej szkodliwych substancji niż ten tradycyjny. Ma też wyższą wartość opałową. Dodatkowym plusem tego ekologicznego paliwa jest to, że do jego spalania nie potrzeba specjalnych pieców – wystarczą najprostsze, jeśli tylko znajdą się w nich ruszta o większej gęstości oczek.

Technologia produkcji błękitnego węgla jest podobna do produkcji koksu, a opracowana została w Zabrzu przez naukowców z Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla – W uproszczeniu polega na częściowym kontrolowanym odgazowaniu zwykłego węgla energetycznego przy zachowaniu kilkuprocentowej zawartości części lotnych, dzięki czemu łatwo się rozpala.

KNB, KK

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.