Nowy Sącz: dlaczego biskup Andrzej Jeż chwycił za szablę?

Chwila po temu była znakomita, dzisiaj bowiem w sądeckim ratuszu odbyła się uroczystość z okazji Święta Rzemiosła, połączona z jubileuszem 130 – lecia istnienia Cechu Wielkiego, którego kontynuatorem jest współczesny Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości. Kieruje nim starszy cechu Jan First.

Dzisiejsza uroczystość stanowiła okazję do wręczenia odznaczeń osobom zasłużonym dla sądeckiego rzemiosła. Kapituła Szabli Kilińskiego Związku Rzemiosła Polskiego czyli najwyższego rzemieślniczego odznaczenia, zdecydowała się uhonorować księdza biskupa Andrzeja Jeża, ordynariusza Diecezji Tarnowskiej oraz prezydenta Nowego Sącza Ryszarda Nowaka.

–  Jubileusz 130-lecia Cechu wplata się symbolicznie w obchody 725 – lecia lokacji naszego grodu, królewskiego miasta Nowego Sącza – mówi starszy cechu, podkreślając, że rzemiosło kładło podwaliny pod powstanie miasta i przeżywało z nim zarówno okresy wzlotu i prosperity, jak i upadku. – Możemy śmiało powiedzieć, że rzemieślnicy to miasto budowali, rozsławiali swoją pracą, a w razie zagrożenia ofiarnie bronili.

Nowosądecki Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości odznaczony został przez Zarząd Województwa medalem Polonia Minor za zasługi dla Małopolski. Wręczono także platynowe medale Związku Rzemiosła Polskiego oraz brązowe odznaki rzemiosła.

Aktualnie Cech zrzesza 393 wytwórców, mikroprzedsiębiorców i rzemieślników.

fot. TB

 

 

 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.