Binczarowa: 56 strażaków walczyło z pożarem. Budynek gospodarczy spłonął. Dom ocalili

Binczarowa: 56 strażaków walczyło z pożarem. Budynek gospodarczy spłonął. Dom ocalili

23 lutego około godziny 20. strażacy z Nowego Sącza, Grybowa i Kamionki Wielkiej pospieszyli do akcji gaszenia pożaru w Binczarowej (gmina Grybów). Dojazd na miejsce zdarzenia był utrudniony ze względu na trudne warunki terenowe i grubą warstwę śniegu. Po przybyciu okazało się, że płonie budynek gospodarczy z garażem, a w pobliżu stoi dom.

Płomienie wydostawały się na zewnątrz budynku, w którego bliskim sąsiedztwie znajdował się skład drewna i budynek mieszkalny. Sytuacja była groźna, a komplikował ją fakt, że w pobliżu nie było hydrantów ani punktów czerpania wody, a dowożenie jej nie było możliwe z powodu zalegającej na jezdni pokrywy śnieżnej – relacjonują sądeccy strażacy.

Właściciele usiłowali ugasić pożar przy pomocy węży ogrodowych. Strażacy udzielili im fachowego wsparcia: zabezpieczyli i oświetlili miejsce akcji i skierowali na płonące obiekty prąd wody z wozów gaśniczych. Stojący w pobliżu dom również został oblany wodą, w celu ochrony przed płomieniami.

Spalone elementy budynku gospodarczego i garażu zostały rozebrane i dogaszone. Podczas działań druhowie pracowali w aparatach ochrony dróg oddechowych, a przybyłe na miejsce pogotowie energetyczne odłączyło dopływ prądu do domu.

Mimo wysiłku służb ratunkowych i właścicieli budynek gospodarczy wraz z garażem spłonął. Na szczęście dom udało się ocalić.

Działania gaśnicze prowadzone przez 11 zastępów i 56 strażaków trwały prawie pięć godzin. Przyczyna pożaru jest nieustalona.

 

Share on twitter
Share on facebook