Biały dym nad kominem kotłowni. Mieszkańcy pytają: Czym tam się pali?

Biały dym nad kominem kotłowni. Mieszkańcy pytają: Czym tam się pali?

Mieliśmy kilka telefonów od mieszkańców osiedla Millenium, którzy pytają o biały dym unoszący się z naszego komina. Uspakajam, że to nic strasznego. Wręcz przeciwnie – mówi Paweł Kupczak, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Nowym Sączu.

MPEC od półtora miesiąca testuje nowe źródło ciepła. Zakończyło inwestycję związaną z montażem dodatkowego kotła na biomasę o mocy 7,4 MW, co wzmacnia moc kotłowni Millenium o 10 procent. Biały dym, wydobywający się z kotłowni, to nic innego jak para wodna, która pochodzi właśnie z kotła na biomasę. Zamontowany w nim system odpylania w tym nowoczesny elektrofiltr powoduje, że emisja pyłów jest na poziomie praktycznie niemierzalnym.

Jest to najnowsza technologia oczyszczania w tej części Małopolskipodkreśla Paweł Kupczak.

Zrębka drzewna spalana jest w temperaturze ponad 1000 stopni Celsjusza, co powoduje czyste spalanie, nie obciążające środowiska. Inwestycja kosztowała 11,8 mln zł netto, z czego ponad 40 proc. to dotacja w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Jesienią 2019 r. MPEC pozyskał na to przedsięwzięcie dodatkowe 600 tys. zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Aktualnie trwa rozruch technologiczny.
Ten nowy kocioł na biomasę pozwoli na zabezpieczenie ciepła dla 700 domków jednorodzinnych lub 50 średniej wielkości bloków mieszkalnych – mówi Kupczak.
To niejedyna inwestycja, którą realizuje MPEC, a która ma wpływ na jakość powietrza w mieście. Od tygodnia do sieci podłączone są budynki szpitalne. Przedsiębiorstwo zbudowało 1,5 km nowej sieci wzdłuż ul. Kilińskiego, co kosztowało 1,5 mln zł. W przyszłym roku kolejne obiekty będą mogły przyłączyć się do tej sieci, a Spółka już teraz przyjmuje zgłoszenia wszystkich chętnych.
Szpital jest ważnym klientem, bowiem to nie tylko kwestia ogrzewania jego budynków, ale też zapewnienie ciepłej wody użytkowej – dodaje prezes.
Nowa sieć powstała również z myślą o podgrzewanej murawie na stadionie Sandecji, jak również o planowanej siedzibie Urzędu Miasta.
W przyszłym roku MPEC przymierza się do rozbudowania sieci o kolejne 2 km.

 

Share on twitter
Share on facebook