Biała Niżna. Awaria pieca w stolarni. Na miejscu strażacy

Biała Niżna. Awaria pieca w stolarni. Na miejscu strażacy

pożar zakład Biała Niżna

Trwają działania straży pożarnej w zakładzie produkcyjnym w miejscowości Biała Niżna. Na skutek awarii z pieca zaczął wydostawać się ogień. Na szczęście nikt nie został poszkodowany. Jak podają druhowie OSP Stróże, chodzi o zakłady stolarskie Stolbud Grybów.

Zgłoszenie o pożarze wpłynęło około 7:15 z systemu monitoringu pożarowego. Do działań zadysponowane zostały trzy zastępy z Jednostki ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Nowym Sączu, dwa zastępy z OSP Stróże oraz zastęp z OSP Grybów-Biała.

– Doszło do awarii wentylatora na piecu technologicznym. Temperatura wzrosła, ogień zaczął wydostawać się z pieca i było duże zadymienie. Wstępnie pożar został opanowany, natomiast technolodzy pracują nad naprawą wentylatora. Strażacy są na miejscu i kontrolują proces spalania, bo piec jest mocno załadowany – wyjaśnia w rozmowie z nami st.bryg. Paweł Motyka, zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu.

Ze względu na wysoką temperaturę strażacy gasili ogień głównie proszkiem gaśniczym. Zajęli się też oddymieniem pomieszczeń.

Szczegółowa relacja strażaków:

1 czerwca o godzinie 7.08 zastępy z JRG nr 1 w Nowym Sączu, OSP Grybów Biała, OSP Biała Niżna oraz OSP Stróże zadysponowane zostały do działań w Białej Niżnej.  Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że z otworu wsadowego pieca opalanego drewnem i trocinami  wydostawał się ogień, który przedostał się na pomieszczenie kotłowni. W kotłowni występowało silne zadymienie. Osoby znajdujące się blisko kotłowni oraz w pobliżu hali produkcyjnej opuściły teren przed przybyciem zastępów straży. Wcześniej podjeły nieskuteczne działania gaśnicze przy użyciu gaśnic proszkowych i śniegowych. W wyniku w/w zdarzenia nikt z pracowników nie ucierpiał i nie zgłaszał żadnych dolegliwości. Z uzyskanych informacji wynikało, że pieca nie można gasić wodą gdyż może dojść do jego rozerwania. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podawaniu proszku gaśniczego na piec oraz do komory spalania. Sprawdzono kamerą termowizyjną elementy pieca. Temperatura zawierała się w przedziale od 150°C do 650°C. Wietrzono pomieszczenia kotłowni przy użyciu wentylatorów oddymiających oraz wentylatorów zamontowanych w kotłowni. Rozstawiono podnośnik hydrauliczny oraz sprawdzono powierzchnię dachu pod kątem zagrożenia pożarowego. Kontrolowano proces wypalania materiału palnego znajdującego się w piecu. Okresowo tłumiono proszkiem gaśniczym wydobywający się z pieca ogień. Do gaszenia  pożaru wykorzystano agregaty proszkowe JRG nr 1 w Nowym Sączu oraz wszystkie dostępne gaśnice proszkowe znajdujące się na terenie zakładu. Na miejsce działań został zadysponowany zastęp z JRG nr 2 Tarnów z kontenerem proszkowym. Po uruchomieniu zepsutego odciągu spalin spalanie w piecu przebiegało wg procesu technologicznego. Sprawdzono całe pomieszczenie kotłowni, ze szczególnym uwzględnieniem okolic pieca oraz zagłębień podłoża. Dogaszono występujące zarzewia ognia. Miejsce pożaru dozorowało dwa zastępy. Działania ratowniczo-gaśnicze trwały prawie sześć godzin.

Czytaj też: Naściszowa. Podróż zakończyła się na przydrożnym drzewie

fot. OSP Stróże/
PSP Nowy Sącz

Targi Edukacja, Kariera, Przyszłość

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama