Beskid Sądecki. Turyści utknęli na szlaku z Hali Łabowskiej na Cyrlę. GOPR w akcji

Beskid Sądecki. Turyści utknęli na szlaku z Hali Łabowskiej na Cyrlę. GOPR w akcji

W niedzielne popołudnie do Centrali Grupy Krynickiej  GOPR dotarło zgłoszenie z którego wynikało, że grupa turystów utknęła na szlaku z Hali Łabowskiej do Chaty Górskiej Cyrla. Gdy jeden z uczestników wycieczki całkowicie utracił siły do dalszej wędrówki, towarzyszący mu wędrowcy postanowili poprosić o pomoc.

„Po niecałych dwóch godzinach od zgłoszenia do poszkodowanego dotarli ratownicy na skuterze oraz nartach skiturowych. Najbardziej osłabiony i wyziębiony turysta po zabezpieczeniu został przetransportowany skuterem do samochodu terenowego, który dojechał najbliżej miejsca, a pozostali turyści, przy asyście ratowników sami dotarli do pojazdu. Wszyscy samochodem terenowym zostali zwiezieni bezpiecznie do doliny. Działania zostały zakończone po godzinie 18.” – czytamy w komunikacie GOPR.

Ratownicy przypominają, że na szlakach turystycznych w paśmie Jaworzyny Krynickiej pokrywa śnieżna wynosi od 30cm do 50cm w miejscach zawianych, więc wybierając się na wędrówkę, trzeba pamiętać o odpowiednim wyposażeniu i ubiorze oraz o tym, że podstawą do bezpiecznego i sprawnego poruszania się w takich warunkach są narty lub rakiety śnieżne.

Nie zapominajcie również o naładowanym telefonie z numerami ratunkowymi w górach: 601 100 300 i 985 oraz o zainstalowanej aplikacji Ratunek!  – dodają goprowcy.

fot. Grupa Krynicka GOPR

Share on twitter
Share on facebook