BESKID SĄDECKI: Turyści w śnieżnej pułapce. Goprowcy ratują na dwa fronty! [AKTUALIZACJA]

W Beskidzie Sądeckim trwa akcja ratownicza. Turyści utknęli na szlaku wiodącym z Chaty Górskiej Cyrla na Halę Łabowską.

- Grupa Krynicka GOPR prowadzi wyprawę ratowniczą po cztery osoby które utknęły na czerwonym szlaku. Osoby te skontaktowały się z ratownikami poprzez aplikację "RATUNEK", ale w chwili obecnej nie ma z nimi kontaktu. W wyprawie bierze udział kilkunastu ratowników - informują goprowcy.

Prezydent w tekście

Duże opady śniegu oraz silny wiatr stwarzają bardzo trudne warunki do uprawiania turystyki górskiej. W związku z mało stabilną pokrywą może dochodzić do samoistnych lub wywołanych niewielkim naciskiem zsuwów mas śnieżnych.

- Zalecamy zachowywanie szczególnej ostrożności przy pokonywaniu stoków o dużym nachyleniu. Wycieczki w góry w takich warunkach tylko dla doświadczonych zimowych turystów z odpowiednim wyposażeniem. Pamiętać należy również o naładowanym telefonie z zapisanymi numerami ratunkowymi 985 / 601 100 300 oraz z  zainstalowaną aplikacją RATUNEK - apelują ratownicy.

Aktualizacja; godz. 20.10: Ratownicy dotarli do poszukiwanych turystów. W tej chwili transportują ich do schroniska na Hali Łabowskiej. W czasie trwania akcji dotarło następne wezwanie na pomoc od samotnego turysty który znajduje się w rejonie Zgrzypów (w bocznym grzbiecie Pasma Radziejowej, odbiegającym na północ z Wielkiej Przehyby). Pozostali ratownicy rozpoczynają kolejną akcję.

Ok.godziny 24 zakończyła się szczęśliwie druga wyprawa ratownicza.

Czytaj też:

Opowieść z Cyrli czyli... jak Irena i Jacek znaleźli dom blisko nieba

TRADYCJATEXT

Wypowiedz się w tej sprawie