Będzie publikacja danych dotyczących szczepień. Złagodzono też jedno z obostrzeń

Dzisiaj tuż przed południem odbyła się konferencja prasowa z udziałem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego oraz szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michała Dworczyka. Jej głównym tematem były szczepienia przeciw COVID-19. Dowiedzieliśmy się także, że od jutra – w związku z rozpoczynającymi się feriami – jedno z obowiązujących dotychczas obostrzeń będzie złagodzone.

Narodowy Program Szczepień

Jak poinformował Michał Dworczyk, od dziś Ministerstwo Zdrowia ma publikować dane dotyczące szczepień (w podobny sposób, jak prezentowane są pozostałe dane dotyczące koronawirusa w Polsce). Mają one obejmować m.in. liczbę osób zaszczepionych, a także dystrybucji szczepionek.

Natomiast od 15 stycznia ma ruszyć specjalna podstrona na oficjalnej rządowej stronie internetowej, dotyczącej szczepień (LINK), na której będą prezentowane bardziej zaawansowane dane – np. dane demograficzne i geograficzne, dostawy szczepionek z podziałem na województwa, powiaty, a z czasem również gminy.

Przypominamy – od tego dnia będzie można także zapisać się na szczepienie (przez infolinię, u lekarza POZ lub poprzez Internetowe Konto Pacjenta).

Szczepienia będą odbywały się w 6027 punktach medycznych, natomiast liczba zadeklarowanych zespołów szczepiennych wynosi 7517. Według danych zaprezentowanych na konferencji, 96,29% gmin będzie miało zapewnione punkty szczepień. Jak wyjaśnił szef KPRM, gminy, w których nie będzie takich punktów, to te okalające większe miasta (jak określił minister Dworczyk, tzw. „wianuszki”).

Co więcej, Michał Dworczyk przedstawił także informacje dotyczące prognozowanej liczby szczepionek, dostarczonych do naszego kraju do końca pierwszego kwartału 2021 roku. Do Polski ma trafić w tym czasie około 5 880 000 szczepionek od trzech firm: Pfizer (ok. 4 600 000 dawek), Moderna (ok. 800 000 dawek) oraz prawdopodobnie Curevac (ok. 400 000 dawek).

Daje to możliwość zaszczepienia do końca marca około 2 940 000 osób. Oznacza to także, że prawdopodobnie w ciągu pierwszego kwartału tego roku rozpoczną się szczepienia osób z tzw. grupy pierwszej (czyli m.in. pensjonariusze domów pomocy społecznej i zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych itp., osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych – jest to łącznie około 10 milionów osób). Warto przypomnieć, że obecnie trwają szczepienia osób z grupy zero (mowa o m.in. pracownikach sektora ochrony zdrowia, pracownikach domów pomocy społecznej i miejskich ośrodków pomocy społecznej, personelu pomocniczym i administracyjnym w placówkach medycznych), która liczy około 1 miliona osób.

Dzieci jednak będą mogły wychodzić bez opieki

Obecnie obowiązuje obostrzenie, według którego od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 16:00 osoby w wieku do 16. roku życia mogą przemieszczać się jedynie pod opieką rodzica lub opiekuna.

Jednak jak poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski, na posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego zdecydowano, aby złagodzić to ograniczenie. Jeszcze dziś ma zostać wydane rozporządzenie, które będzie obowiązywało od jutra, dzięki któremu dzieci i młodzież będą mogły przebywać na wolnym powietrzu bez konieczności nadzoru opiekuna.

fot. zrzuty ekranu transmisji konferencji prasowej

 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.