Będzie dodatek do emerytury dla strażaków – ochotników oraz dla goprowców

Będzie dodatek do emerytury dla strażaków – ochotników oraz dla goprowców

1 stycznia zaczynają obowiązywać zapisy Ustawy o ochotniczych strażach pożarnych, mocą których strażacy – ratownicy z jednostek OSP oraz goprowcy otrzymają comiesięczne dodatki do emerytur w kwocie 200 zł. Dodatek będzie przysługiwał mężczyznom, którzy skończyli 65 lat życia i przez minimum 25 lat brali czynny udział w działaniach ratowniczych OSP oraz paniom po ukończeniu 60 lat życia i po 20 latach czynnej służby w OSP. Świadczenie przysługiwać będzie także ratownikom górskim (ochotnikom TOPR i GOPR).

Przy naliczaniu okresu czynnego uczestnictwa nie będzie wymagane zachowanie ciągłości wysługi lat.  Dodatek ma przysługiwać tylko osobom, które przynajmniej raz w roku uczestniczyły w akcjach ratowniczych. Decyzje o przyznaniu świadczenia ratowniczego będzie wydawał komendant powiatowy (miejski) Państwowej Straży Pożarnej. Pieniądze wypłacane będą przez Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA do 15. dnia każdego miesiąca kalendarzowego

Regulacja wprowadza ponadto legitymacje strażaka ochotnika uprawniające do zniżek oraz reguluje kwestie odszkodowań dla strażaków ratowników OSP i ich rodzin w sytuacji uszczerbku na zdrowiu, śmierci strażaka ratownika OSP lub poniesienia szkody w mieniu w związku z udziałem w działaniach ratowniczych.Sejm uchwalił ustawę 2 grudnia. W miniony poniedziałek podpisał ją prezydent Andrzej Duda.
fot. ilustracyjne pixabay

Czytaj też:

Ktoś strzelał w Nowym Sączu z wiatrówki? Policja wyjaśnia sprawę

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about Ewa Nowel

Kiedy zobaczysz ten film na pewno zagłosujesz na Ewę Novel 

Play Video about Jubiler Sezam Nowy Sącz

Jubiler Sezam – majówka rabatów

Temat dnia

GENIALNI LOKALNI GLOBALNI

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.